Kurti për Rekën e shkeli marëveshjen me Isa Mustafën (dokument)

Nga marrëveshja e nënshkruar mes Lëvizjes Vetëvendosje (LVV) dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), u formua edhe qeveria e re me 66 vota për dhe 10 abstenime, shkruan Periskopi

Gjatë kohës kur po mbahej seanca e jashtëzakonshme u publikua edhe marrëveshja mes këtyre dy subjekteve politike në të cilën tregohej se si janë marrë vesh, dhe si janë ndarë postet ministrore.

Reklame
HTML Image as link Reklamë:
Qries

Qeveria Kurti vendosi që t’i ketë 15 ministri, ku 6 prej tyre do t’i takonin LDKsë, gjashtë VVsë dhe 3 për pakicat, shkruan Periskopi.

Mirëpo ajo që bie në sy në këtë marrëveshje, shihet se figuron Ministria e Tregtisë dhe Industrisë, ministri kjo që i është bashkëngjitur Ministrisë së Zhvillimit Ekonomik me një emër të përbashkët Ministria e Ekonomisë, me të cilën do të udhëheq Rozeta Hajdari e emëruar nga VV-ja.

Por, në këtë marrëveshje nuk figuron ministria e Integrimeve Evropiane, për të cilën Albin Kurti ka angazhuar ish kandidatin për president të Maqedonisë Veriore, Blerim Rekën.

Blerim Reka është betuar si ministër, por sipas marrëveshjes LDK-VV nuk dihet se për cilën ministri.

“Prej sot me Qeverinë e shpresës, si Ministër i shpresës evropiane. Urime Kosovë!”, ka shkruar ai në Facebook.

Kujtojmë se gjatë ditë së djeshme, por edhe sot, ministrat po pranojnë zyrtarisht mandatet e tyre për të udhëhequr me dikasteret përkatëse, ndërkohë Reka nuk e ka pranuar akoma mandatin nga Dhurata Hoxha e cila ka qenë ministre e Integrimeve Evropiane.

Periskopi ka provuar që të marrë ndonjë përgjigje lidhur me këtë pikë të marrëveshjes nga LDK dhe VV mirëpo ata nuk kanë qenë të qasshëm./Periskopi/