Kush është gruaja në listën e 10 më të kërkuarve nga FBI për mashtrim me kriptomonedha

Ruja Ignatova, e njohur edhe si “Cryptoqueen e zhdukur”, është vendosur në listën e 10 më të kërkuarve të FBI-së.

Ignatova me origjinë bullgare që besohet të jetë rreth të 40-vjeçe, kërkohet për rolin e saj të dyshuar në drejtimin e një mashtrimi me kriptomonedha të njohur si OneCoin. Hetuesit federalë akuzojnë të arratisurin për përdorimin e skemës për të mashtruar viktimat për më shumë se 4 miliardë dollarë (3.2 miliardë paund).

Ajo është zhdukur që nga viti 2017, kur zyrtarët amerikanë nënshkruan një urdhër arresti dhe hetuesit filluan të mbylleshin pas saj.

Në vitin 2014, OneCoin, një kriptomonedhë e vetëpërshkruar, filloi t’u ofronte blerësve komision nëse ata ia shisnin monedhën më shumë njerëzve.

Por agjentët e FBI-së thonë se OneCoin ishte i pavlerë dhe nuk u mbrojt kurrë nga teknologjia blockchain e përdorur nga kriptovalutat e tjera.

Sipas pretendimeve të bëra nga prokurorët federalë, në thelb ishte një skemë Ponzi e maskuar si një kriptomonedhë.

“Ajo e përcaktoi skemën e saj në mënyrë perfekte, duke përfituar nga spekulimet e tërbuara të ditëve të para të kriptomonedhës,” tha Damian Williams, prokurori më i lartë federal i Manhattan.

FBI shton të arratisurit në listën e saj më të kërkuar kur beson se publiku i gjerë mund të jetë në gjendje të ndihmojë në gjurmimin e tyre.

Një njoftim i byrosë i botuar të enjten ofronte një shpërblim prej 100,000 dollarësh për çdo informacion që çonte në arrestimin e zonjës Ignatova, e cila u akuzua në vitin 2019 me tetë akuza, përfshirë mashtrimin me tela dhe mashtrimin e letrave me vlerë.

Ajo është e vetmja grua në listën e 10 më të kërkuarve të FBI-së.

Top Channel