Lajm i mirë nga virologët: Ja çka i bëjnë rrezet e diellit të verës Koronavirusit në vetëm 30 minuta

Advertisment

Rrezet e diellit mund të vr asin coronavirusin në vetëm 30 minuta, sipas një studimi që vjen ndërsa përgatitemi për pjesën më të nxehtë të vitit.

Sipas Daily Mail, përcjell Telegrafi, virologët zbuluan se drita e fuqishme ultravjollcë (UV) mund të shkatërrojë 90 për qind të COVID-19 që mund të “nxirrej” gjatë kollitjes ose teshtimës në një sipërfaqe, në vetëm gjysmë ore.

Reklame

Madje, studime të ndara kanë pohuar se dielli mund të fshijë pothuajse plotësisht “pjesët e virusit” që mbesin në ajër në vetëm gjashtë minuta.

Siç shkruan më tej në shkrimin e Daily Mail, coronavirusi që shkakton COVID-19 , i quajtur SARS, CoV-2  është i mbuluar në një shtresë mbrojtëse që degradon nën ngrohtësinë e trupit kur infekton dikë.

Kur del përmes kollit ose teshtimës në ajër ose mbi një sipërfaqe, drita UV do të shkatërrojë veshjen e saj dhe do ta lërë virusin të ekspozohet dhe “të thahet dhe të kalbet” në diell.

Gjithashtu, disa shkencëtarë gjithashtu besojnë se vitamina D, e bërë në trup kur i ekspozohet rrezet e diellit, forcon sistemin imunitar dhe ndihmon në luftimin e viruseve.

Andaj studiuesit thonë se të jesh jashtë është më e sigurt sesa të bashkëpunosh brenda, ku COVID-19 mund të mbijetojë dhe të mbetet infektues për ditë.

Megjithatë, studimi shton frikën se COVID-19 mund të kthehet në dimër kur kufizimet e bllokimit janë lehtësuara, orët e ditës janë më të shkurtra dhe sëmundjet virale në përgjithësi janë më të zakonshme.

Studimi, vë në pah Daily Mail, nga Dr. Jose-Luis Sagripanti, një virolog në pension i ushtrisë amerikane, dhe Dr. David Lytle, një ish-virolog i qeverisë amerikane, është botuar në revistën Photochemistry and Photobiology.

Studiuesit vlerësojnë se do të duheshin rreth 34 minuta në verë, 1 orë dhe 40 minuta në vjeshtë, 4 orë në pranverë dhe 5-plus orë në dimër.

Studimi pason një mori të dhënash që kanë nxjerrë në pah gjetje të ngjashme.

Një studim i US National Biodefense Analysis and Countermeasures Center, zbuloi se coronavirusi i kollitur në ajër mund të vritet në gjashtë minuta nga dielli i fortë.

Një tjetër, nga Universiteti i Harvardit, tregoi se gripi mund të mbijetojë në sipërfaqe për gati 24 orë në motin e thatë 43F (6C), por vdiq në nën një orë në temperaturat prej 90F (32C).

Një studim i Universitetit të Oksfordit në maj zbuloi gjithashtu se ndërsa niveli global i vdekjes nga coronavirusit ishte 0.2 për qind, në hemisferën më të ftohtë veriore ishte 0.3 për qind.

Veç këtyre, disa studime kanë sugjeruar gjithashtu se vitamina D mund t’i mbrojë njerëzit të mos “preken nga COVID-19”, me diellin që është një nga burimet më të mira të vitaminës jetike. /Telegrafi/