Maqedoni: Foshnja i porsalindur dhe nëna e tij pozitiv për Koronavirus

Një foshnjë i porsalindur dhe nëna e tij nga Shtipi janë pozitiv për coronavirus.

Zyrtarët nga Qendra për Shëndet Publik informojnë se foshnja e porsalindura ka pasur simptoma dhe është dërguar në spitalin në Kozle në Shkup, ku ai iu nënshtrua ekzaminimit dhe mjekimit.

Reklame

I porsalinduri dhe nëna e tij ishin në Departamentin e Neonatologjisë, Gjinekologjisë dhe Akusherisë, në një periudhë kur një infermiere ishe e infektuar dhe më pastaj u vetizolua. Por gjashtë të porsalindurit e tjerë dhe nënat e tyre janë mirë dhe nuk kanë simptoma të coronavirusit. Prandaj, studimet epidemiologjike po bëhen sot për të përcaktuar se ku ishin infektuar i porsalinduri dhe nëna e tij. Mundësia që burimi i infeksionit të mos jetë nga ky departament nuk përjashtohet, sepse të tjerët nuk janë pozitivë për Covid-19.

Në Shtip sot u regjistruan 15 raste të reja me coronavirus, përndryshe bëhet fjalë për persona që janë infektuar pas kontakteve me raste tashmë aktive të veshjeve apo grupimeve të tjera të njohura./Telegrafi/