Maqedonia e Veriut në epërsi në pjesën e parë

Maqedonia e Veriut është në epërsi ndaj Kosovës me rezultatin 2:1 në pjesën e parë të ndeshjes.

Vendasit erdhën në epërsi përmes një autogoli të Kolollit, pas një sulmi të organizuar nga Pandev dhe Ademi, duke pasuar tek Nestorovski.

Reklame
HTML Image as link Reklamë:
Qries

Më pas një minutën e 16, Kosova arriti të barazoj përmes Hadërgjonaj, pas një gabimi të portierit të Maqedonisë, Dimitrievski. Pak minuta më vonë, Maqedonia rikthen epërsi, kun ë minutën e 33 shënoi golin me kokë, mbrojtësi Darko Velkovski.

Kjo ndeshje është e rëndësishme në kuadër të Ligës së Kombeve ndërmjet Maqedonisë së Veriut dhe Kosovës, në stadiumin e boshatisur pa tifozë “Tose Proseki” në Shkup.

Humbja për secilën skuadër nënkupton humbjen e mundësisë për kualifikim në Kampionatin Evropian. Por, sonte në këtë ndeshje do të aplikohen dy rregulla të reja të lejuara për here të pare në Ligën e Kombeve nga UEFA.

Në këtë ndeshje, për here të pare do të aplikohet sistemi I teknologjisë VAR për identifikimin e rasteve të dyshimta.

Po ashtu, sonte do të jetë hera e pare që të dy klubet mund ta shfrytëzojnë mundësinë e zëvendësimit të pesë lojtarëve. Ky rregull është future në fuqi së fundi nga UEFA.

Kosova në duel me Maqedoninë e Veriut, do të hyjë pa disa lojtarë kryesor përfshirë edhe Vedat Muriqin, Milot Rashicën e Amir Rrahmanin.

Megjithatë, “Djemtë e Vokrrit” kanë premtuar se do të japin më të mirën nga vetja për të ardhur deri fitorja.
Maqedonia e Veriut: Dimitrievski, Velkovski, Musliu, Bejtulai, Ristovski, Nikolov, Ademi, Alioski, Bardhi, Pandev, Nestorovski.
Kosova: Muric, Vojvoda, Dresevic, Aliti, Kololli, Shala, Berisha, Zeneli, Celina, Hadergjonaj, Nuhiu. (INA)