Mark Zuckerbeg më i pasur se kurrë: Bëhet ‘centibillionaire’

Advertisment

Mark Zuckerbeg i është bashkuar klubit të ultra të pasurve në botë.
]
Drejtori i Përgjithshëm i Facebook (FB) të enjten u bë një ‘centibillionaire’ (dikush që vlen të paktën 100 miliardë dollarë), shkruan CNN.
Ai e arriti këtë, pasi u rritën aksionet në rrjetin social. Vetëm dy burra të tjerë, Jeff Bezos i Amazon (AMZN) dhe Bill Gates i Microsoft (MSFT), kanë pasuri më të mëdha personale.

Zuckerberg bashkë-themeloi Facebook-un nga dhoma e tij e fjetjes në Harvard më 2004 dhe pasuria e tij më e madhe është akoma 13% e aksioneve të tij në kompani, sipas indeksit të Bloomberg Billionaires, i cili gjurmon njerëzit më të pasur në botë. 36-vjeçari është gjithashtu kryetari i Facebook dhe aksionar kontrollues.
Pasuria e Zuckerberg mori ngritjen e saj të fundit kur aksionet e Facebook u ngritën 6.5% të enjten, një ditë pasi kompania lëshoi ​​klonin e saj TikTok, Reels, në Instagram.

Reklame

Publikimi i shfaqjes së videos së shkurtër erdhi ashtu si Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump kërcënoi të ndalojë TikTok, aplikacionin në pronësi kineze që ka shpërthyer në popullaritet gjatë vitit të kaluar. Trump e bëri këtë kërcënim të enjten, duke lëshuar një urdhër ekzekutiv që do të bllokojë TikTok të operojë në Shtetet e Bashkuara nëse pronari i saj kinez, ByteDance, nuk e shet biznesin në një firmë amerikane brenda 45 ditëve. ByteDance ka qenë në negociata me Microsoft për një shitje të mundshme, megjithëse shefi i kompanisë kineze ka shprehur rezerva në lidhje me qasjen e fuqishme të Shtëpisë së Bardhë.

TikTok gjithashtu kohët e fundit ka marrë synim të drejtpërdrejtë në Facebook, me CEO Kevin Mayer duke përplasur Reels si “një produkt tjetër copycat”.
“Për ata që dëshirojnë të fillojnë produkte konkurruese, ne themi sillni ato”, shkroi ai në një postim në blog javën e kaluar. Aksionet në Facebook janë rritur gati 30% deri më tani këtë vit, duke shtuar 22 miliardë dollarë pasurinë e Zuckerberg.

Në vitin 2010, shefi ekzekutiv nënshkroi Giving Pledge, një iniciativë e filluar nga Warren Buffett dhe Bill dhe Melinda Gates për të inkurajuar më të pasurit në botë për të dhuruar pjesën më të madhe të pasurive të tyre për bamirësi. Dhe në vitin 2015, Zuckerberg shkoi një hap më tej, duke njoftuar se do të dhurtonte atë që bën nga 99% të aksioneve të tij në Facebook.