Mbappe nga 1 janari kalon te Reali i Madridit, shifrat dhe klauzola e frikshme

Mediat spanjolle tashmë e kanë bërë fakt të kryer. Nga 1 janari Kilian Mbappe do të jetë futbollit i Realit të Madridit. Ylli francez i futbollit ka shprehur pakënaqësi me mbërritjen e Leo Messit nga Spanja dhe tani po kërkon të shkojë te rivalët e Barcelonës.

Ai do të marrë një bonus transferimi dhe do të nënshkruajë për gjashtë vjet, me një klauzolë prej 1miliardë eurosh. Kalimi i tij do të jetë falas, pa derdhur asnjë qindarkë në arkën e PSG, pra me parametra zero.

Duke ardhur falas, ai do të marrë një premio transferimi afër 30 milionë eurosh, të cilin do ta vërë në zbatim sapo kontrata të hyjë në fuqi. Ky bonus transferimi do ta zvogëlojë skedarin e tij në vjetor, i cili do të jetë rreth 20 milionë neto në mënyrë që të mos thyhet papritmas shkalla e pagës së stafit. Epo, të ardhurat tuaja më të forta do të jenë reklamat. Ardhja e francezit në Real Madrid do të prodhojë kontrata të shumta sponsorizimi milionerësh të të gjitha llojeve që do të shumëfishojnë fitimet e klubit dhe futbollistit.