Mbi 2 milionë e 700 mijë njerëz fitojnë luftën me Covid-19

Mbi 2 milionë pacientë janë shëruar nga koronavirusi në botë. Sipas World Meters deri tash janë shëruar 2,738,407 të prekur, njofton Klan Kosova

Teksa janë 6,161,851 të infektuar dhe 371,023 të vdekur.

Reklame

Shtetet e Bashkuara të Amerikës prijnë me numrin e të infektuarve kur numri i përgjithshëm është 1,816,820 teksa kanë vdekur 105,557 persona si dhe janë shëruar 535,238 pacientë.

Brazili radhitet në vendin e dytë me 499,966 të infektuar, 28,849 të vdekur dhe janë shëruar 205,371 persona.

Në vendin e tretë është Rusia me 396,575 të prekur, kan9 vdekur 4,555 njerëz si dhe janë shëruar 167,469 njerëz.

Kujtojmë se virusi korona për herë të parë u përhap në Wuhan të Kinës dhjetorin e vitit të kaluar, teksa deri tash është përhapur në mbi 187 vende të botës – ku rajonet më të goditura janë Amerika dhe Evropa.