Media ndërkombëtare shkruan për mjekët shqiptarë: Shkuan për të luftuar Covid-19, por u gjobitën për festë

Advertisment

Autoritetet kanë gjobitur mjekët dhe infermierët shqiptarë që erdhën në Itali për të ndihmuar në luftimin e shpërthimit të koronavirusit kinez për hedhjen e një feste në dhomën e tyre të hotelit pas përfundimit të misionit të tyre.

Dhjetë profesionistët mjekësorë arritën në qytetin e Brescia rreth një muaj më parë për të ndihmuar spitalet lokale të merren me shpërthimin e koronavirusit Wuhan. Ata erdhën pasi qeveria shqiptare ofroi ndihmë për Italinë, ku kryeministri shqiptar Edi Rama dërgoi gjithsej 30 mjekë në vend në fund të marsit.

Reklame

Mjekët dhe infermierët vendosën të kenë një aheng të vogël me muzikë dhe alkool për të festuar fundin e qëndrimit, por pronari i hotelit “Regal” i raportoi ato në polici, raporton La Repubblica.

Pronari i hotelit Luca Andriani pohoi se grupi ishte shumë i zhurmshëm dhe tha se disa kishin bërtitur nga ballkonet, u përpoqën të hynin në pishinën e hotelit dhe kishin vjellur në pjesë të hotelit. Ai madje pohoi se hoteli informoi spitalin për veprimet e tyre.

“Portieri i natës më thirri rreth mesnatës dhe më tha që festa kishte vazhduar me orë të tëra. Kishte alkool dhe muzikë me zë të lartë që provokoi protesta nga mysafirët e dhomave të tjera, të zëna gjatë kësaj periudhe ekskluzivisht nga personeli shëndetësor dhe oficerët e rendit, në veçanti karabinierët”, tha ai.

“Askush nuk mbante maskë dhe shumë ishin në ballkon duke kënduar dhe ulëritur, duke prishur paqen, e cila është edhe më serioze duke marrë parasysh se hoteli është afër spitalit,” shtoi ai.

Andriani gjithashtu pohoi se sjellja kishte ndodhur disa netë më parë dhe tha ndërsa ai e kuptoi se puna e tyre ishte stresuese, “Ne ende po flasim për 30-vjeçarë, jo për fëmijë.”