Mjeku i njohur shqiptar tregon se me çfarë ilaçesh janë shëruar 31 pacientët e prekur nga koronavirusi

Mjeku i njohur Pëllumb Pipero ka treguar sot se kur mundtë dalë Shqipëria nga karantina. Në një lidhje me “Skype” me emisionin “Zonë e Lirë”, mjeku u shpreh se që nga java e dytë e prillit do zbuten masat e vendosura nga qeveria për karantinimin.

“Unë mendoj që javën e dytë të prillit do fillojnë të zbuten shumë masat dhe nëse qytetarët i kanë respektuar masat e krijuara nga qeveria, java e fundit të marsit, java e parë e prillit do zbuten masat”, ka thënë Pipero.

Më tej në reagimin e tij, Pipero ka treguar dhe ilaçet që deri tani kanë shëruar 31 pacientë të cilët ishin shtruar tek Infektivi. “Njerëzit e shtruar tek ne kurohen sipas eksperiencës më të mirë të marrë nga Kina, nga Italia dhe vendet e tjera. Kurohen sipas një udhëzuesi që përfshin dy anti-viralë, simptomatikë të tjerë. Ndërkohë që flasim, ka ardhur një sasi e vogël hidroksilkorine. Në bazë të protokolleve të një kompanie të madhe amerikane, kemi porositur një medikament të ri që është shpresëplotë për trajtimin e koronavirusit”, tha mjeku.