Mposhtën koronavirusin? Këto vende evropiane nisin javën me lehtësimin e masave

Disa vende evropiane po e fillojnë javën e re me hapa prove për të lehtësuar bllokimet e rrepta në vend si masa per frenimin e perhapjes se koronavirusit.

BBC, shkruan, se dita e pare e javes nis me lehtesime ne Gjermani. Sot në Gjermani do të lejohen të hapen dyqane të vogla dhe shkollat ​​do të rifillojnë për ato klasa që kanë provime të diplomimit.

Reklame

Javën e kaluar Berlini tha që niveli i infeksionit ishte ngadalësuar dhe se shpërthimi ishte nën kontroll – ndërsa paralajmëroi se njerëzit duhej të ishin vigjilentë për të shmangur një valë të dytë të infeksioneve.

Gjithashtu nga e hëna, Polonia do të rihapë parqet dhe pjesen e pyjeve q ejane te vizitueshme.

Edhe ne Norvegji , shkollat ​​e çerdhet do të rihapin dyert e tyre për fëmijët.

Republika Çeke do të lejojë tregjet e hapura të tregtisë dhe në Shqipëri, industritë e minierave dhe naftës mund të veprojë përsëri.

Sidoqoftë, Spanja, e cila ka qene nje nga vendet poroblematike per rastet e koronavirusit, dhe Franca kanë vendosur që të dy të lehtesojne masat me vone, duke shtyre kufizimet edhe per isa javë të tjera.

Sidoqoftë, në Spanjë, fëmijëve do t’u lejohet ca kohë jashtë javës tjetër.

Hapja dhe ringritja e ekonomisë. Pritshmëritë pozitive, parakushti i suksesit

“Humba të afërm të mi, nuk u dhashë dot lamtumirë”- Aktorja e La Casa De Papel shërohet nga koronavirusi dhe sulmon qeverinë: Na gënjyen, situata reale u fsheh

“Mos iu nënshtroni monotonisë djallëzore të karantinës”- Johnny Depp hap për herë të parë Instagram dhe jep mesazhin: Për humbjen e sotme s’do ketë rimbursim nesër

“Një botë: Së bashku në shtëpi”- Mbi 100 yje botërorë të muzikës do mbajnë koncert live për të ndihmuar në luftën kundër COVID-19, mes tyre Rita Ora