Muslimani Sadiq Khan rizgjidhet në krye të Londrës

Sadiq Khan gives his acceptance speech after being declared the winner of the London Mayoral election at City Hall in London on May 8, 2021, winning his second term as London mayor. - Khan has said his priority for a second term will be "jobs, jobs, jobs" as he bids to keep London on its perch as a top world city while tackling the crisis and the fallout from Brexit, which could threaten the capital's vital financial sector. (Photo by JUSTIN TALLIS / AFP)

I pari kryebashkiak mysliman i Londrës, Sadiq Khan do të drejtojë kryeqytetin britanik edhe për 4 vite të tjera. Laburisti triumfoi në zgjedhjet bashkiake të së shtunës me mbi 55%, përballë Shaun Bailey me origjinë nga Xhamajka, rivalit të partisë konservatore të kryeministrit Boris Johnson, i cili ka drejtuar Bashkinë e Londrës para zgjedhjes së Sadiq Khan-it në 2016-ën.

50-vjeçari Sadiq Khan ka lindur në Londër dhe është djali i 5-të mes 8 fëmijëve të një çifti emigrantësh nga Pakistani. Përveçse i pari kryebashkiak mysliman, Khan ka thyer edhe tabutë duke shërbyer si i pari ministër i tillë në një qeveri britanike, gjatë kabinetit të Gordon Braunit, kur drejtonte transportet.

Reklame

Ish-avokati megjithatë është përballur me shumë kritika gjatë drejtimit të bashkisë së Londrës. Ajo që i shihet si dështimi kryesor është rritja e kriminalitetit, veçanërisht e sherreve me thika mes adoleshentëve.

Tv Klan