Ndëroi jetë poeti dervenas Sami Sherifi

Advertisment

Sot paradite si pasojë e një ataku kardiak ka ndërruar jetë poeti i mirnjohur Sami Sherifi.

Ai njihej në Shkup dhe në të gjitha trojet shqiptare por dhe në diasporë si një veprimtarë i palodhur i çështjes kombëtare. Ishte adhurues i letërsisë së bukur shqipe, por edhe poet i njohur.

Reklame

Ka qenë themelues dhe kryetar i klubit poetik “ABC Poetike” Shkup që vepronte në të gjitha trojet shqiptare. Varrimi i të ndjerit u bë sot në varrezat e fshatit Sfillare./Derveni.info