Në Serbi mbërrijnë një milion vaksina kineze kundër Covid-19

Advertisment

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq sot ka pritur aeroplanin me dërgesën kineze prej 1 milion vaksinave kundër Covid-19 të prodhuar nga kompania “Sinopharm”, transmeton Alsat.

“Kjo është një gjë e mahnitshme, nuk e di nëse njerëzit e kuptojnë këtë”, Vuçiq.

Reklame

Ambasadorja kineze në Serbi, Chen Bo tha se për vendin e saj paraqet ky veprim i Serbisë paraqet nder të madh.

“Kina është vendi i parë në botë që premton se vaksina e saj do të jetë një e mirë publike globale. Vaksina u aprovua më 30 dhjetor të vitit të kaluar dhe tashmë ka mbërritur në Serbi. Shpresoj se ardhja e vaksinës kineze do të ndihmojë në luftimin e epidemisë në Serbi,” tha ajo.