Në Ukrainë do të ndërtohet fabrika për prodhimin e dronëve “Bayraktar”

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, zhvilloi një takim me Haluk Bayraktar, pronarin e kompanisë “Baykar Makina” të Turqisë, një prodhues i njohur i UAV-ve.

Palët diskutuan bashkëpunimin në sektorin e mbrojtjes, ndërsa kreu i shtetit i dha Bajraktarit Urdhrin e Meritës, shkalla e parë, raporton Ukrinform.

Vihet re se gjatë takimit, bashkëbiseduesit u fokusuan në bashkëpunimin e mëtejshëm ndërmjet Ukrainës dhe kompanisë turke për forcimin e aftësive mbrojtëse të Forcave të Armatosura.

Droni “Bayraktar TB2” ka qenë jashtëzakonisht i popullarizuar në Ukrainë, ku ndihmoi në shkatërrimin e shumë sistemeve të artilerisë ruse dhe automjeteve të blinduara.

“Ne diskutuam detajet e ndërtimit të fabrikës Baykar në Ukrainë dhe prodhimin e mallrave të reja duke përdorur komponentë ukrainas”, ka thënë Zelenskiy pas takimit me shefin ekzekutiv të Baykar, Haluk Bayraktar.

Përveç kësaj, palët diskutuan detajet e ndërtimit të uzinës Baikar në Ukrainë dhe prodhimin e produkteve të reja duke përdorur pjesë ukrainase.

“Zelensky vlerësoi shumë kontributin e Haluk Bayraktar dhe kompanisë së tij për të rritur fuqinë e Forcave të Armatosura të Ukrainës në luftën kundër agresorit”, thuhet në raport.

“Të gjithë në Ukrainë e dinë se çfarë është Bayraktar, e dinë kompaninë tuaj. Faleminderit, faleminderit Presidentit Erdogan për mbështetjen tuaj dhe mbështetjen e qytetarëve të Turqisë në këtë luftë kundër agresionit rus”, tha Zelenskyy.

Siç raportoi më herët Ukrinform, Baykar Makina e Turqisë synon të ndërtojë një fabrikë në Ukrainë për prodhimin e dronëve sulmues Bayraktar TB2, si dhe të prodhojë Bayraktar Akıncı dhe Bayraktar Kizilelma, modelin e tyre të fundit./21Media