Nga e mërkura pritet mot i ftohtë me reshje shiut dhe bore

Nën ndikimin e një vale të lagësht dhe të ftohtë ajrore të mërkurën do të fillojnë reshjet e shiut, ndërsa nëpër male reshje të borës. Në disa vende reshjet do të jenë të mëdha, mbi 25 litra në metër katror.

Siç informon DPHM, për shkak ftohjes dhe uljes së temperaturave ditore prej 10 deri 15 gradë Celsius reshje të borës do të ketë në vendet më të ulëta, ku do të formohet shtresë e dëborës.

Mot nesër do të jetë me vranësira të ndryshueshme dhe reshje të shiut, ndërsa nëpër male të borës.

Temperatura minimale të enjten dhe të premten në disa vende do të jenë në zero.