Ngjarjet në Francë, reagon Këshilli i Myslimanëve me thirrje për besimtarët

Advertisment

Franca u trondit sot nga një su lm te rrorist, duke rikthyer frikën në vend. Së paku tre persona kanë mbetur të vd ekur, ndërsa 2 prej vi ktimave u është prerë koka.

Në lidhje me këtë ka reaguar edhe Këshilli Francez i Fesë Myslimanë. Ata dënuan me forcë su lmin e ndodhur këtë të enjte në Nisë dhe u bënë thirrje besimtarëve praktikantë në vend që të mos kryejnë rite dhe ceremoni fetare.

Reklame

“Dënojmë me forcë su lmin terrorist që ndodhi pranë bazilikës së Notre-Dame të Nisës. Si shenjë respekti dhe solidariteti me vi ktimat dhe të dashurit e tyre, i bëjmë thirrje myslimanëve të Francës që të anulojnë të gjitha festimet apo mevludet”, tha Këshilli përmes një postimi në Twitter.