Një pilot i British Airways u përthith nga kabina në 7 mijë metra lartësi 30 vjet më parë

Tregimi i pabesueshëm se si një pilot i British Airways u thith nga kabina në mes të fluturimit dhe mbijetoi është rishfaqur 30 vjet më vonë.
Rreth 27 minuta nga fluturimi nga Birmingham për në Malaga, ndërsa avioni po udhëtonte mbi Oxfordshire, dy nga gjashtë dritaret e kabinës u shkatërruan, shkruan “DailyStar”.

Kapiteni Tim Lancaster u gris nga vendi i tij dhe u thith nga dritarja në lartësi 7 mijë metra, transmeton lajmi.net.

Reklame

Forca gjithashtu shpërtheu derën e kabinës nga menteshat e saj, gati duke rrëzuar në tokë stjuardin Nigel Ogden.

Ogden u fut me shpejtësi në kabinë dhe arriti të kapte këmbët e pilotit ndërsa ai u zhduk nga dritarja.

Ogden i tha Sydney Morning Herald: “Pashë që xhami i përparmë ishte zhdukur dhe Tim, piloti, po dilte nëpër të, ai ishte thithur nga rripi i sigurimit dhe gjithçka që mund të shihja ishin këmbët e tij”.

“Unë u hodha mbi kolonën e kontrollit dhe e kapa rreth belit për të shmangur atë të dilte plotësisht”.

“Këmisha e tij ishte tërhequr nga shpina dhe trupi i tij ishte përkulur lart, dyfishuar mbi pjesën e sipërme të avionit”.

“Këmbët e tij ishin bllokuar përpara, duke shkëputur autopilotin, dhe dera e fluturimit po mbështetej në kontrollet”, transmeton lajmi.net.

Ai gradualisht po rrëshqiste nga dritarja ndërsa mbante pilotin, por fatmirësisht një anëtar i dytë i ekuipazhit të kabinës i quajtur John Heward erdhi duke vrapuar në kabinë dhe e kapi atë nga rripi.

Ai shtoi: “Unë ende isha duke e mbajtur Tim, por krahët po dobësoheshin, dhe pastaj ai rrëshqiti. Mendova se do ta humbja, por ai përfundoi i vendosur në një formë U rreth dritareve”.

“Fytyra e tij ishte duke u përplasur me dritaren me gjak që dilte nga hunda e tij dhe nga ana e kokës së tij, krahët e tij po lëshonin flakë dhe dukeshin të gjatë rreth 1.8 metra të gjatë. Më tmerrshëm, sytë e tij ishin hapur. Unë kurrë nuk do të harroje atë shikim sa të jem gjallë ”.

Ndërsa bashkë-piloti Alistair Atchinson mori kontrollet, një shoqërues i dytë i fluturimit i quajtur Simon u fut në karrigen e pilotit të tretë dhe ndihmoi të mbahej zinxhiri i burrave.

Ogden tha: “Gjithçka që mbaj mend është të shikoj Alastair Atchinson, bashkë-pilotin, duke luftuar për të marrë aeroplanin nën kontroll dhe duke bërtitur”, transmeton lajmi.net.

“Zoti e di se si, por ndërsa e gjithë kjo po ndodhte, Alastair arriti të marrë aeroplanin nën kontroll. Unë bërtita:” Pëgadituni! “Të gjithë e dinin seriozitetin e situatës së atëhershme”.

“Presioni mbi Alastair duhet të ketë qenë i jashtëzakonshëm – jeta e të gjithëve ishte në duart e tij. Por ai e uli atë avion në mënyrë perfekte”.

Aeroplani u ul në Aeroportin e Southampton, ku ata u pritën nga shërbimet e urgjencës.

Në mënyrë të pabesueshme, piloti pësoi disa fraktura, por ai mbijetoi. /Lajmi.net/