Nuk ka qetësi, Turqia zgjohet nga lëkundje të forta tërmeti

Një tërmet me fuqi prej 4.5 ballë ka go ditur provincën Kastamonu të Detit të Zi në Turqi, njoftoi agjencia e katastrofave të këtij vendi.

Sipas Anadolu Agency, Autoriteti për Menaxhimin e Fatkeqësive dhe Emergjencave (AFAD) në faqen e tij të internetit theksoi se tërmeti ndodhi në orën 06 e 37 minuta të mëngjesit sipas kohës lokale në një thellësi prej rreth 7 kilometrash.

Reklame
HTML Image as link Reklamë:
Qries

Asnjë vi ktimë deri më tani nuk është raportuar.Turqia është ndër zonat më aktive sizmike në botë.

 

Tetorin e kaluar, një tërmet i fuqishëm prej 6.6 ballë go diti provincën e Izmirit, duke shkaktuar vd ekjen e të paktën 116 personave ndërsa më shumë se 1.000 të tjerë u lënduan.