OBSH: Mos e politizoni virusin

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë mbrojti fuqishëm masat e trajtimit të pandemisë COVID-19 të nga ana e OBSH-së.

“Pra, këshillat e mia, tre gjëra. Ju lutemi për unitet në nivel kombëtar, pa e përdorurur pandeminë për pikë politike. Së dyti, solidaritet i sinqertë në nivelin global. Dhe, udhëheqje e ndershme nga SHBA-ja dhe Kina”, tha Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Ai u bëri thirrje udhëheqësve të mos “politizojnë” virusin.

Komentet e tij u bën pasi u pyet të komentojë deklaratat e presidentit të SHBA-së, Donald Trump, i cili kishte thënë se mund të rishikonte fondet ndaj OBSH-së.

Drejtori i OBSH-së, hodhi poshtë edhe kritikat e Trumpit, se agjencia që ai e udhëheq është shumë më e afërt me Kinën.