OBSH paralajmëron: Në ditët e ardhshme numri i vdekjeve do shkojë mbi 50 000

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetit, numri i vdekjeve për shkak të koronavirusit do të shkojë mbi 50,000 brenda “ditëve të ardhshme”.

Drejtori i Përgjithshëm i organizatës, Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus u tha gazetarëve të mërkurën në mbrëmje se numri në rritje i vdekjeve të COVID-19 ishte “thellësisht shqetësues”.

“Teksa hyjmë në muajin e katërt që nga fillimi i pandemisë, unë jam thellësisht i shqetësuar për përshkallëzimin e shpejtë dhe përhapjen globale të infeksionit. Gjatë pesë javëve të fundit kemi parë një rritje gati eksponenciale në numrin e rasteve të reja që arrijnë pothuajse në çdo vend, territor dhe zonë.

Numri i rasteve është dyfishuar më shumë se javën e kaluar. Në ditët e ardhshme, ne do të arrijmë në një milion raste të konfirmuara dhe 50,000 vdekje”, u shpreh ai.

Fjalët e tij erdhën pasi numri i çështjeve të konfirmuara në mbarë botën ishte rreth 911,000 dhe numri i vdekjeve më shumë se 45,000.

Dr Tedros bëri thirrje për më shumë ndihmë ndaj vendeve në Afrikë dhe Amerikën Qendrore e Jugore, ku ai tha COVID-19 “mund të ketë pasoja të rënda sociale, ekonomike dhe politike”.

Top Channel