Pajtimi i madh arab: Emiri i Katarit pritet nga Bin Salman në Saudi

Emiri i Katarit Shejh Tamim bin Hamad Al Thani vizitoi Arabinë Saudite për herë të parë që nga nënshkrimi i deklaratës me Mbretërinë dhe vendet e tjera të Gjirit për të lehtësuar mosmarrëveshjen e gjatë.

Udhëheqësi i Katarit u mirëprit nga Princi i Kurorës saudite Mohammed bin Salman (MBS) në aeroportin në qytetin e Jeddah në Detin e Kuq.

Reklame

Të dy udhëheqësit biseduan më pas në Pallatin al-Salam, ku diskutuan marrëdhëniet dypalëshe dhe “mjetet për t’i përmirësuar ato në fusha të ndryshme”, si dhe zhvillimet rajonale dhe ndërkombëtare, sipas mediave shtetërore të Katarit.
Arabia Saudite, Emiratet e Bashkuara Arabe, Bahreini dhe Egjipti ndërprenë lidhjet diplomatike dhe tregtare me Katarin në qershor 2017, duke pretenduar se ishte shumë afër Iranit dhe mbështeste grupet e vijës së ashpër, gjë që Doha kategorikisht gjithmonë e ka mohuar.

Por në fillim të vitit 2021, katër shtete ranë dakord të rilidhen me Katarin pas një veprimtarie të ashpër diplomatike nga administrata e ish-Presidentit të SHBA Donald Trump.

Shejh Tamim ishte për herë të fundit në Arabinë Saudite këtë janar, në një samit të organizuar nga MBS në qytetin post-qytet të al-Ula, ku u nënshkrua një deklaratë për t’i dhënë fund mosmarrëveshjes.

Katari, organizues i Kupës së Botës vitin e ardhshëm, doli nga mosmarrëveshja rajonale kryesisht pa pasoja dhe i vendosur për të përballuar sulmin.
Ai hodhi poshtë kërkesat e kuartetit, të cilat përfshinin kushte për mbylljen e rrjetit mediatik të Al Jazeera dhe dëbimin e një kontingjenti të vogël të trupave turke nga territori i saj.