Perez nuk dorëzohet: Juve dhe Milan nuk e kanë lënë Superligën

Në 72 orë, midis protestave, deklaratave vitriolike, rrjeteve sociale të çmendura dhe një mijë mundësive për të ardhmen, projekti i Superligës u pezullua.
Largimi i anglezëve ishte vendimtar, gjë që çoi në braktisjen e Milanit, Interit, Juventusit dhe Atletico Madridit, gjithashtu. Tani i takon Florentino Perez të flasë.

Presidenti i Real Madridit tha se ishte i sigurt që Superliga do të ishte një sukses, përpara shembjes së të njëjtës të martën. Pas fitores së “Los Blancos” në kampionat kundër Cadiz, e cila ishte e dobishme për t’u bashkuar me kushërinjtë e Atletico në renditje, Perez foli përsëri për çështjen “Superliga”:

Reklame

“Ne kemi punuar në këtë projekt për shumë vite dhe ndoshta nuk kemi qenë në gjendje ta shpjegojmë atë mirë. Unë jam pak i trishtuar dhe i zhgënjyer. Shumë njerëz më telefonuan për të më uruar dhe më thanë të vazhdoj”.

Perez nuk dorëzohet, duke nënvizuar se si problemet ekonomike të 12 klubeve janë të mëdha: “Në mesin e 12 ekipeve kemi humbur 650 milionë euro sezonin e kaluar. Do të jetë e dyfishuar ose trefishuar kjo shumë këtë sezon. Ky format, qartësisht nuk funksionon, është i vjetëruar dhe ndikon vetëm nga çerekfinalet”.

 

Është folur shumë për kontratën e nënshkruar nga 12 klubet, diçka që Perez dëshiron ta mbajë mend për të ardhmen: “Nëse ky projekt nuk do të funksionojë, ky është një vullnet tjetër. Mos harroni se të 12 klubet kanë nënshkruar një kontratë të detyrueshme. Ne mund të telefonojmë skuadra të tjera.

Superliga nuk ka vd ekur, ajo vazhdon të ekzistojë, por projekti është në gatishmëri. Juventusi nuk ka shkuar larg dhe as Milani. Ata, Reali dhe Barcelona po kërkojnë një zgjidhje. Sot fola me Agnelli tri herë. Ju nuk mund të largoheni nga Superliga kështu, e shpjeguam mirë”.

Presidenti i Real Madridit nuk e kupton pse bota doli kundër Superligës: “Kërcënime, fyerje… Dukej sikur ne kishim vrarë futbollin! Futbolli duhet të ruhet. Duket se asgjë nuk ka ndodhur dhe në vend të kësaj kanë ndodhur shumë gjëra. Unë mendoj se Superliga nuk është një projekt për të na fyer, por për të na mbrojtur. Gjyqtari tha se është e ligjshme”.

Fjala pastaj i drejtohet Ceferin, numrit një të UEFA-s: “Unë kurrë nuk kam parë një sulm të tillë nga presidenti. Ishte i orkestruar. Grupi anglez nuk kishte shumë interes për projektin. Champions? Unë nuk jam budalla, por nuk e kuptova formatin e ri. Pa Superligën, Real Madridi dhe në përgjithësi të gjithë e kanë të pamundur të blejnë Haaland ose Mbappé”.