Policia god et bru talisht një qytetar në mes të rrugës (VIDEO)

Advertisment

Në rrjetet sociale sot është shpërndarë një video ku shihet se si zyrtarë të MPB në uniformë rr ahin një person në mes të rrugës.

Në mbishkrimin e videos thuhet se personi i rra hur i takon komuniteti rom.

Reklame

Video është shpërndarë shumë herë në rrjetet sociale, ku qytetarët kërkojnë nga MPB-ja të hetojë rastin dhe të sanksionojë dhu nuesit.

Ende nuk ka informacione se në cilin qytet të Maqedonisë së Veriut ka ndodhur ngjarja.

 

Полициска бруталност врз Ромите

РОМИТЕ НЕ СЕ ГРАЃАНИ ОД ВТОР РЕД! #МожетеПовеќеМожетеПолошоУжаснати сме од видеото кое се најде на социјалните мрежи каде се гледа полициска бруталност врз лица од ромската етничка заедница. Бараме секторот за внатрешна контрола при Министерство за внатрешни работи да го испита случајот и да ги санкционира сторителите. Zoran Zaev Bojan Maricik Oliver Spasovski ВЕТИВТЕ ДЕКА ПРАВДА ЌЕ ИМА? ВАКА ЛИ ИЗГЛЕДА ПРАВДАТА?Венко Филипче дo каде е истрагата за смрта на родилката од Шуто Оризари, дали воопшто случајот се истражува?ДО КОГА РОМИТЕ ЌЕ БИДАТ ЖРТВИ НА СИСТЕМОТ!ВРЕМЕ E РОМИТЕ ДА ГО КРЕНАТ СВОЈОТ ГЛАС!

Gepostet von AVAJA am Donnerstag, 24. September 2020