Policia zvicërane e mbyll klubin e 42 vjeçarit nga Maqedonia

People eat and drink at their table in the night club "MAD Club" transformed into a restaurant as the current sanitary measures sill discourage the usual clubbing experience, in Lausanne, Switzerland, Saturday, June 6, 2020. As of June 6, Switzerland has taken its third step to gradually loosen measures implemented in a bid to contain the spread of the SARS-CoV-2 coronavirus that causes the COVID-19 disease. Secondary schools, universities, tourist facilities, mountain railways, camping grounds, and all leisure and entertainment businesses such as casinos, amusement parks, zoos and botanic gardens, swimming pools and spas are going to reopen. (KEYSTONE/Valentin Flauraud)
Advertisment

Policia e qytetit të Winterthurit, Kantoni i Cyrihut, ka mbyllur me procedurë të shkurtë gjatë dy fundjavëve të fundit dy klube që po operonin në mënyrë të paligjshme, shkruan sda.ch.

Operatorët nuk kishin ndonjë patentë pune të miratuar nga shteti për të shërbyer mysafirë, transmeton albinfo.ch. Për më tepër, në të dy lokalet nuk ishin respektuar rregullat e mbrojtjes nga koronavirusi

Reklame

Gjatë një kontrolli në fundjavën e fundit dhe të parafundit, në të dy klubet ndodheshin nga 15 persona, kanë deklaruar të të martën zëdhënës nga policia e qytetit. Lokalet janë mbyllur menjëherë nga ana e policisë.

Të dy operatorët e klubeve një 42-vjeçar nga Maqedonia e Veriut dhe një shtetas 38-vjeçar i Serbisë, kanë pranuar fajin, përcjell albinfo.ch. Ata do të paditen në Prokurorinë e Qytetit të Winterthurit. Ata duhet të presin edhe hapa të radhës nga policia e ndërtimit, për shkakun se kanë operuar pa lejen përkatëse.

Merret vesh se nuk ka asnjë lidhje midis dy klubeve.