Prej nesër reshje më të mëdha të shiut në Maqedoni, në vendet më të larta do ketë edhe borë

Nga sonte, në vendet e ulëta në veriperëndim do të ketë reshje të përkohshme të shiut, të cilat diku diku në vendet më të larta do të shndërrohen në dëborë, ndërsa në malet në veri, do të ketë reshje të borës, informoi Drejtoria për punë hidrometeorologjike (DPHM).

“Nesër dhe të mërkurën do të mbajë mot i ndryshueshëm me vranësira, në pjesët perëndimore dhe posaçërisht në veriperëndim me shi të herëpashershëm, ndësa në male dhe në disa vende më të larta me dëborë të përkohshme. Nesër gjatë natës dhe të mërkurën në pjesët veriore të maleve do të formohet trashësi e borës, ndërsa mbulesë e vogël dëbore do të formohet në disa vende dhe në vendet më të larta”, tha DPHM.

Reklame

Reshje më të mëdha shiu mbi 25 litra për metër katror, ​​siç paralajmëron DPHM, do të ketë në pjesën perëndimore të vendit, veçanërisht të martën në mbrëmje dhe të mërkurën në mëngjes kur era e fortë e fortë veriperëndimore do të fillojë të fryjë me shpejtësi prej mbi 65 kilometra në orë

Pastaj, siç thonë ata nga DPHM, pason periudhë e motit të qëndrueshëm dhe të ngrohtë.