Prevulaj patriot: Do kritikoj perandorine osmane për aq sa rroj!

Advertisment

Genc Prevulaj: Une nuk kam takuar kurre osmane, nuk jam pe*rplasur me ta, nuk jam sh*are dhe as nuk e kam vr*are asnje prej tyre. Une vetem e kam kritikuar politiken e perandorise per te kaluaren ne lidhje me shqiptaret pa neperkembur asnje etni te sotme. Te njejten gje do ta bej per aq sa rroj.

Ne gjithe kete situate jam ur*ryer e share nga nje grup fa*natikesh fetare. Disa prej tyre me kane quajtur edhe ar*mik te besimit duke mi mveshur shume lloje ter*mash tjere nen*cmues arabe. Zoterinj nese une kritikoj te bemat e nje krijese politike te ndertuar mbi konceptin e shtypjes se popujve sic jane perandorite dhe me urreni per kete pune atehere, bazuar ne kete logjike ju ur*reni edhe : Hasan Prishtinen sepse ai ishte motori i levizjeve antiosmane nder shqiptare

Reklame

Isa Boletinin sepse ai udhehoqi kryengritesit ne Carraleve ne nje prej lu*fterave me te as*hpera me osmanet. Idriz Seferin sepse ai ishte ne krye te lu*ftes se Kaçanikut, nje nder betejat me te tme*rrshme ne ate kohe kunder osmaneve Ismail Qemalin sepse shpalli ndarjen e shqiptareve nga perandoria osmane Sami Frasherin sepse bashke me vellezerit e tij pernes botimeve ndikuan ne rilindjen kombetare antiosmane.

Shumicen e delegateve te Manastirit sepse perjashtuan alfabetin arab nga diskutimi dhe zgjodhen shkronjat latine. Ali Pashe Tepelenen sepse pavaresisht interesave te veta, i orientuar drejt perendimit lu*ftoi perandorine osmane Mehmet Pashe Bushatliun sepse bashke me dy pasardhesit e tij ra ne ko*nflikt ushtarak me osmanet. Zenel Gjoleken sepse qe ne shekullin e XVIII u ktheu pushke e dyfek osmaneve. Mic Sokolin qe me kryengritesit e malesise se Gjakoves i nxori gjoksin zja*rrit osman.

Çerçiz Topullin sepse ishte nje nder figurat me te rendesishme nga jugu qe lu*ftoi e v*rau ushtarake osmane. Pjesen me te madhe te delegateve te Lidhjes se Prizrenit qe u kthyen me ar*me kunder forc*ave te Muhtar Pashes Lista e figurave kombetare, qe jane rreshtuar kunder perandorise lindore eshte me dhjetera here me e gjate Tani : Sipas jush te gjithe keta dhe shume tjere e paskan pasur gabim. Te gjithe paskan qene isl*amofobe dhe ar*miq te besimit sepse paskan lu*ftuar perandorine tuaj.

Ju nuk e u8rreni vetem Skenderbeun, Gjergj Fishten Nenen Tereze etj. Ne baze te kesaj logjike ju urr*eni cdo figure kombetare. Ju urr*eni vete kombin tuaj sepse ky komb eshte formuar nga keta njerez dhe mbi parimet e tyre.
Cfare shqiptaresh jeni ju, kur shpe*rfillni e neperkembni te gjithe figurat historike kombetare shqiptare per te mbrojtur perandori te huaja. Uroj ta kuptoni sa te mje*re dhe anti*kombetare jeni.