Pse rastet me coronavirus në SHBA kanë filluar të rriten përsëri?

Me rreth 7.5 milionë raste me coronavirus, SHBA ka numrin më të lartë të infeksioneve të konfirmuara në botë – rreth një e pesta e totalit global, pavarësisht se kanë vetëm 4% të popullsisë.

Sipas një shkrimi të publikuar në BBC, përcjell Telegrafi, pas kulmit fillestar në fund të marsit, kufizimet e distancimit shoqëror gradualisht sollën infeksionet “nën kontroll”. Deri në maj, numrat e rasteve ishin stabilizuar.

Reklame

Por ndërsa shtetet filluan të largojnë masat e bllokimit, rastet filluan të ngriheshin, duke arritur një kulm në të gjithë vendin në korrik.

Dhe ndërsa “pikat e nxehta” të verës – si Arizona, Florida dhe California – vunë nën kontroll shpërthimet e tyre, valët janë zhvilluar diku tjetër, me shpërthime të shpejta në Dakotan Veriore, Dakotan e Jugut dhe Wisconsin.

Ndërkohë, javët e fundit, infeksionet janë rritur në mënyrë të vazhdueshme, me rastet kombëtare që rriten për tre javë rresht.

Megjithëse numrat deri më tani nuk kanë arritur nivelet rekord të korrikut dhe gushtit, vendi po raporton më shumë se 40,000 raste të reja çdo ditë.

Shtrimet në spital, gjithashtu, janë në rritje.

Sipas të dhënave të përpiluara nga “Covid Tracking Project”, numri mesatar i njerëzve të shtruar në spital për coronavirus brenda një jave u rrit kohët e fundit për herë të parë që nga korriku.

Pse po rriten rastet?

Është e vështirë të shpjegosh saktësisht pse, shkruan BBC, përcjell Telegrafi.

Një faktor kontribues ka qenë kthimi në shkollë i studentëve amerikanë.

Një studim i fundit nga Qendrat Amerikane për Kontrollin e Sëmundjeve në pothuajse 100,000 raste me coronavirus të raportuara midis 2 gushtit dhe 5 shtatorit – kur studentët e kolegjeve filluan kthimin e tyre në shkollë – zbuloi se rastet javore midis atyre të moshës 18-22 vjeç u rritën me 55% në shkallë vendi.

Rritjet më të mëdha thuhet se erdhën nga Verilindja (që përfshin New York, Connecticut dhe New Jersey), duke përfshirë Illinois, Indiana, Ohio dhe Wisconsin.

Dhe deri më tani ka pasur më shumë se 130,000 raste të identifikuara në më shumë se 1,300 kolegje amerikane, sipas raportimeve nga New York Times.

Një faktor tjetër është edhe ndryshimi i stinës.

Eksperti i lartë i virusit amerikan Dr Anthony Fauci tha muajin e kaluar se ne duhet të planifikojmë të “zbresim” gjatë vjeshtës dhe dimrit. Por “nuk do të jetë e lehtë”, tha ai.

Pse? Sepse një pjesë kryesore e këshillave shëndetësore të coronavirusit është që të bësh gjërat jashtë.

Kjo bëhet më e vështirë kur temperaturat bien.

Në vend të kësaj, moti i ftohtë do t’i detyrojë njerëzit të qëndrojnë brenda, me një ventilim potencialisht të dobët, ku rreziku i përhapjes është i rritur.

Për më tepër, viruset tentojnë të mbijetojnë më lehtë në kushte të ftohta.

Kështu që tani ekziston frika shtesë se virusi do të përhapet me sezonin e gripit në SHBA – i cili zakonisht fillon në tetor – duke kërcënuar të mbingarkojë sistemin shëndetësor.