Pse tregu i kriptomonedhës ishte në rënie dje?

Tregu i kriptomonedhës ka rënë përsëri, duke dëshmuar natyrën e paqëndrueshme të monedhave si Bitcoin, Dogecoin dhe Ethereum. Çmimi i Bitcoin, kriptomonedhës më të madhe në treg, aktualisht është ulur me rreth 0.90% gjatë 24 orëve të fundit. Ajo është ulur rreth 51,316 dollarë, sipas Coinmarketcap, krahasuar me nivelin e saj më të lartë ndonjëherë prej më shumë se 64,000 dollarë në prill.

Kriptomonedha e dytë më e madhe, Etheruem, ka rënë gjithashtu në vlerë në 24 orët e fundit së bashku me monedhat e tjera të njohura si Dogecoin, Cardano dhe XRP. Cryptocurrency janë shumë të paqëndrueshme, që do të thotë se vlerat e tyre shpesh bëjnë luhatje të mëdha pa u vënë re. Paqëndrueshmëria ekstreme dhe rënia e papritur shoqëruese e tregut janë vetëm një nga arsyet që investimi në kriptovaluta është një biznes shumë i rrezikshëm.

Mund të mbeteni me më pak para sesa keni vënë, dhe tregjet mund të ndryshojnë sa hap e mbyll sytë. Ju mund të mos jeni në gjendje të përdorni investimin tuaj nëse platformat bien dhe ju mund të mbeteni të paaftë për të kthyer kripton në para.

Ka pasur gjithashtu paralajmërime rreth mashtrimeve të lidhura me kriptovalutat, me njerëzit që humbasin shuma të mëdha parash. Asnjëherë nuk duhet të investoni në diçka që nuk e kuptoni dhe kurrë nuk duhet të vendosni para që nuk keni mundësi t’i humbni plotësisht.

Cilat çmime të kriptomonedhës janë ulur?
Bitcoin aktualisht është duke u tregtuar me 51,316 dollarë në kohën e shkrimit – duke rënë me rreth 0.90% që nga dje, sipas Coinmarketcap. Kriptovaluta të tjera, si Ethereum dhe Dogecoin, gjithashtu kanë rënë.

Ethereum, kriptomonedha e dytë më e madhe, ka rënë me rreth 4.76% gjatë 24 orëve të fundit në 3.767 dollarë, ndërsa Dogecoin është 7.61% në 0.2882 dollarë.

Rivalja e Dogecoin, Shiba Inu, gjithashtu ka rënë me 7.78% në 0.000006873 dollarë.

Pse tregjet e kriptove janë poshtë?
Cryptos kanë pësuar një seri goditjesh kohët e fundit, përveç paqëndrueshmërisë së tyre të rregullt, por është e vështirë të përcaktohet saktësisht pse tregjet janë në rënie sot.

Sidoqoftë, analistët e JP Morgan kanë paralajmëruar se tregjet mund të kenë një korrigjim pas “manisë së investitorëve me pakicë”, raporton Forbes.

Në gusht, hakerat vodhën 600 milionë dollarë në një vjedhje të kriptomonedhës pasi vunë re një “dobësi” në një sit blockchain. Ajo erdhi pas një serie goditjesh në të gjithë botën në tregun e kriptomonedhës dhe një shitje të madhe në tregjet globale të aksioneve. Në korrik, Policia Met gjithashtu sekuestroi gati 180 milionë funte në bastisjen më të madhe kriptomonedhës në Mbretërinë e Bashkuar. Paratë u zbuluan si pjesë e një hetimi të madh për pastrimin e parave.

Amountshtë sasia më e madhe e kriptomonedhës e kapur në MB dhe një nga më të mëdhatë në botë. Konfiskimi arrin rekordin e mëparshëm të kohëve të fundit të bërë pasi policia konfiskoi 114 milionë funte. Binance është ndaluar gjithashtu në Mbretërinë e Bashkuar, duke sinjalizuar një “flamur të kuq” të madh për investitorët, tha analistja e Hargreaves Lansdown për investimet dhe tregjet Susannah Streeter më parë.