Putin merr qentë në takime për i frikësuar liderët

Vladimir Vladimirovich Putin, është presidenti i Rusisë që nga viti 2012 duke mbajtur këtë post që nga 2000 deri në 2008

Ai lindi në epokën e Luftës së Ftohtë në 1952. Nëna e tij punoi në një fabrikë gjatë Lùftës së Dytë Botërore, dhe babai i tij u dërgua në ushtri, ku shërbeu në një flotë nëndetëse. Gjatë viteve të reja të jetës, Putin ishte një ateist. Ai u kthy në kishte pas dy áksídenteve të mëdha në vitet 1990, pas një áksídenti me makinë dhe pas djegies së shtëpisë.

Reklame

Putin shërbeu 15 vjet si oficer për KGB, përfshirë 6 vjet në Dresden, Gjermani Lindore. Ndërsa ishte në Gjermani, rolet e tij përfshinin edhe rekrutimin e anëtarëve për Partinë Komuniste të Gjermansië Lindore, dhe policinë sekrete (Stasi), vjedhjen e sekreteve teknologjike dhe kompromentimin për vizitat e perëndimorëve. Në vitin 1990, ai u tërhoq nga shërbimi aktiv i KGB me gradën nënkolonel. Pas daljes në pension dhe rënies së Bashkimit Sovjetik, Putini u kthye në ish universitetin e tij dhe shërbeu për 18 muaj si ndihmës i rektorit.

Megjithëse Putin merr një pagë ekuivalente me 137 mijë dollarë në vit, ai besohet të jetë fshehurazi një nga burrat më të pasur në botë. Ai ka përdorur ndikimin e tij politik për të fituar áksíone në disa korporata ruse dhe ukrainase. Sipas një zv kryeministri, Putin zotëron 20 pallate, katër jahte, 58 avionë, dhe një koleksion orësh me vlerë gjysmë milion dollarë.

Ai është shumë i shkurtër, rreth 1.62 cm. Ai vesh këpucë speciale me thembra të larta që e bëjnë atë të duket më i gjatë. Të gjithë truprojat e tij janë gjithashtu të shkurtër, dhe është e ndaluar të fotografosh Putinin si të plotë.

Ai ka bërë të paktën 5 operacione plastike. Blefaroplastika, mbushës të lëkurës, ngritje rrethore e fytyrës etj. Putin kishte probleme me qarkullimin e gjakut pas operacionit që bëri ngritjen e fytyrës.

Apple projektoi një orë për të, Putin u mahnit kur Apple krijoi një orë për të. Ajo ishte një or me ar, e cila kishte shqiponjën me dy koka ose stemën e Rusisë. Kostoja e saj është rreth 3 000 dollarë.

Putin fitoi një rrip të zi në xhudo kur ishte 18 vjeç, dhe akoma praktikon artin ushtarak, të cilin e përshkruan si një filozofi të jetës.

Ai ka dy vajza por jeta e tyre mbahet sekret total. Ato morën pjesë në kolegj me emra të tjerë, dhe vendbanimet e tyre nuk dihen.

Presidenti rus i do shumë qentë e tij, madje disa nga ta i merr shpesh në takimet me zyrtarë politikë, disa njerëz thonë se ai e bën këtë që të frikësojë liderët politikë.

Ai di të flasë rrjedhshëm gjermanisht, por ka probleme me gjuhën angleze.
Gjyshi i Putin punoi si kuzhinier në shtëpinë e diktatorit Lenin, e më pas gatoi edhe për Stalinin disa herë.