Pyetje të çuditshme në Kongres në lidhje me shitjen e F-35 në Emiratet e Bashkuara Arabe

Advertisment

Dy ligjvënës amerikanë kanë kërkuar sqarime nga Departamenti i Shtetit dhe Departamenti i Mbrojtjes në lidhje me shitjen e avionëve F-35 në Emiratet e Bashkuara Arabe, duke deklaruar se administrata e Presidentit Donald Trump është në një nxitim për të arritur një marrëveshje, ku tentohet të arrihen qëllime politike.

Senatori Bob Menendez, një anëtar i Komitetit të Punëve të Jashtme dhe Senatori Jack Reed, një anëtar i Komitetit të Forcave të Armatosura, i dërguan një kërkesë me shkrim Sekretarit të Shtetit Mike Pompeo dhe Sekretarit të Mbrojtjes Mark Esper rreth kushteve, rrethanave dhe garancive të shitjes së avionëve F-35 në Emirate.

Reklame

Menendez dhe Reed cituan 16 pyetje që i kërkonin Pompeos dhe Esperit, që t’u përgjigjeshin atyre për të siguruar shqyrtimin adekuat të marrëveshjes, dhe disa nga pyetjet përfshinin aso në lidhje me marrëveshjen për normalizimin e marrëdhënieve midis Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Izraelit.

A kërcënohet siguria kombëtare?

Dy ligjvënësit demokratë thanë se administrata e Trump po ngutet për të arritur një marrëveshje për të arritur qëllimet që lidhen rrënjësisht me kalendarin politik.

Ata paralajmëruan se nxitimi do të parandalonte ekspertët e sigurisë kombëtare në Departamentin e Shtetit dhe Departamentin e Mbrojtjes, si dhe Kongresin, nga rishikimi i marrëveshjes në një mënyrë të përshtatshme dhe gjithëpërfshirëse.

Të dy senatorët shtuan në letër se F-35 është një nga avionët më të përparuar në botë dhe u jep Shteteve të Bashkuara një avantazh të madh ushtarak, dhe se shitja e tij në Emiratet e Bashkuara Arabe mund të rrezikojë kombësinë dhe sigurinë e forcave të SHBA.

Dyshja bëri pyetjen: Çfarë do të sigurojë që teknologjia dhe përbërësit e ndjeshëm ushtarakë në këto avionë të mos kompromentohen, të mos bien në duart e palëve që rivalizojnë Shtetet e Bashkuara ose nuk përdoren në konflikte që Shtetet e Bashkuara dhe Emiratet e Bashkuara Arabe nuk i bëjnë ndajnë të njëjtat pikëpamje?

Mbështetje për “udhëheqësin ushtarak të etur për gjak”.

Letra ngriti gjithashtu pyetjen nëse shitja e avionëve F-35 tek Abu Dhabi do të rrezikonte avantazhin cilësor ushtarak të Tel Avivit ose sigurinë e Izraelit.

Letra tërheq gjithashtu vëmendjen në mbështetjen e Emirateve të Bashkuara Arabe për gjeneralin libian në pension Khalifa Haftar, i cili është përshkruar si një “udhëheqës ushtarak i etur për gjak” dhe shprehu shqetësim për bashkëpunimin ushtarak midis Emirateve të Bashkuara Arabe, Rusisë dhe Kinës.

Meqenëse Abu Dhabi dhe Tel Avivi arritën një marrëveshje për të normalizuar marrëdhëniet më 13 gusht, ka lajme se Shtëpia e Bardhë ka përshpejtuar përpjekjet për të shitur armë të përparuara në Emiratet e Bashkuara Arabe, duke përfshirë avionët luftarakë F-35 dhe dronët Reaper. /tesheshi.com/