Rastet e koronavirusit në SHBA po shkojnë në 1 milion

Një javë e re në pandeminë e koronavirusit po fillon me një numër të rasteve të Shteteve të Bashkuara që i afrohen 1 milionëshit.

Të paktën 54 883 vdekje nga koronavirusi dhe më shumë se 965,000 raste janë regjistruar në SH.B.A., sipas Universitetit Johns Hopkins.

Ndërsa numrat vazhdojnë të rriten, disa zyrtarë pritet të njoftojnë planet për të rihapur ekonominë këtë javë.

Një model i Universitetit të Uashingtonit i cituar shpesh nga grupi i punës koronavirus i Shtëpisë së Bardhë sugjeron se asnjë shtet nuk duhet të hapë ekonomitë e tyre përpara të Premtes – dhe shumë duhet të presin shumë më gjatë.

Në Nju Jork, një nga shtetet më të goditura, nivelet e shtrimit në spital, intubimi dhe vdekjet janë në rënie, tha të dielën Guvernatori Andrew Cuomo.