Rikthimi i virusit/ Spanja fut në izolim 200.000 persona, askush nuk mudn të largohet nga zona!

Rajoni autonom i Katalonjës në Spanjë të shtunën riinstaloi një bllokim për rreth 200,000 banorë afër qytetit të Lerida pas një rritje të mprehtë të rasteve të koronavirusit.

“Ne kemi vendosur të kufizojmë zonën del Segria pas të dhënave që konfirmojnë një rritje të mprehtë të infeksioneve COVID-19”, u tha presidentit rajonal të Katalonjës Quim Torra gazetarëve të shtunën, duke thënë se qeveria rajonale duhej të “ndërmarrë një hap mbrapa për të mbrojtur veten tonë dhe të kontrollojë shpërthim”.

Reklame

Ndalimi filloi në mesditë dhe do të thotë që askush nuk mund të hyjë ose të largohet nga zona – pjesë e rajonit më të madh të Lleidës – por nuk kërkon që banorët të qëndrojnë në shtëpitë e tyre.

Njerëzit mund të hyjnë ose dalin vetëm nga zona, e cila përbëhet nga 38 komuna, për të shkuar në punë ose në raste urgjente. Ata që gjenden në kundërshtim me rregullat e reja do të përballen me gjobë, njoftojnë media lokale.

Departamenti i shëndetësisë tha të premten se kishte raportuar 365 raste të reja të koronavirusëve në rajon në javën e kaluar, dyfishin e numrit të zbuluar javën e kaluar dhe më shumë sesa në çdo javë në mars dhe prill. Disa nga shpërthimet lokale janë të lidhura me kompanitë e vjeljes së frutave, një shtëpi pleqsh dhe një strehimore, sipas autoriteteve.

Spanja, një nga vendet më të goditura në Europë, ka parë 250.545 raste të konfirmuara të koronavirusit dhe 28,385 vdekje.