Rrëzimi i qeverisë Kurti: Vjen edhe një reagim i papritur nga partia e Merkelit

Votimi i rrëzimit të Qeverisë Kurti e ka vendosur Kosovën në një situatë të vështirë politike në kohën e një krize të shkaktuar nga COVID-19. Kosova duhet të fokusohet më shumë në luftën kundër kësaj pandemie. Po ashtu qeveria e ardhshme duhet të kthehet në bisedime me Serbinë dhe të gjendet një zgjidhje përfundimtare ndërmjet dy shteteve.

Kështu thotë anëtari i kryesisë së forcës politike më të madhe në Gjermani CDU, Besnik Kelmendi.

Zyrtari në Ministrinë e Punëve të Brendshme të landit të Rajnës Veriore dhe Vestfalisë (NRW), përgëzon Qeverinë e Kosovës për masat e ndërmarra deri tani për luftimin dhe parandalimin e koronavirusit.

“I kam përcjellë zhvillimit e fundit politike në Kosovë ashtu si BE dhe Berlini zyrtarë dhe mendojmë se votimi i rrëzimit të Qeverisë së Kosovës e ka vënë Kosovën në një situatë të vështirë politike në kohën e një krize pasi po përballemi me virusin. Por në besojmë që duhet respektuar Kushtetuta dhe vullneti i qytetarëve dhe ju bëj thirrje atyre që tani të fokusohen më shumë në luftën kundër COVID-19. Dua të përgëzoj Qeverinë e Kosovës për masat që ka ndërmarrë deri tani për luftimin dhe parandalimin e korona virusit dhe besoj që do të vazhdojnë në rrugën e duhur. Ne presim që qeveria e ardhshme të kthehet në bisedime me Serbinë dhe të gjendet një zgjidhje përfundimtare ndërmjet dy shteteve dhe Kosova të anëtarësohet në mekanizmat ndërkombëtare”, tha ai.

Kelmendi ka folur edhe për situatën pandemike në Gjermani me COVID-19, derisa thekson se sipas të dhënave është vetëm një shqiptare nga Kosova e infektuar me koronavirus.

“Momentalisht është stabile por në një rritje tendicioze ku deri sot sipas të dhënave që kam, janë të prekur 59.216 mijë dhe 490 viktima. Por për momentin situata është në n- kontroll. Epidemia në Gjermani ende nuk ka arritur kulmin, pas të cilit fillon rënia. Si kriter për fillimin e rënies merret koha e dyfishimit të të infektuarve. Deri tani në Gjermani duhen 4-5 ditë, që të dyfishohet numri i të infektuarve. Kur të duhen për shembull, dhjetë ditë, që të dyfishohet numri i të infektuarve, mund të flitet për ngadalësim të përhapjes dhe rënie të vrullit të infektimit. Sipas të dhënave që unë kam deri tani është një shqiptare nga Kosova, qe rezulton pozitiv me COVID-19”, tha ai.

Ndër të tjera, Kelmendi tregon për masat që janë marrë në Gjermani me qëllim të parandalimit të përhapjes së këtij virusi. Ai tregon se kushdo që nuk i respekton këto masa, gjobitet deri në 200 euro.

“Federata dhe landet po zbatojnë që prej 16 marsit një sërë masash kufizuese. Në to bën pjesë ndalimi i takimit në publik i më shumë se dy vetëve, me përjashtim të atyre që jetojn ë në një shtëpi. Kush e shkel këtë gjobitet, me 200 euro. Njerëzit lejohen të shkojnë në punë, Farmaci, supermarkete, furre buke, gjithashtu lejohet edhe dalja në ambientet e hapura, duke mbajtur distancën më së paku 1.5 metër, por preferohet të mos dalin pa nevojë më gjatë se një orë. Vendimi i Qeverisë parashikon mbylljen e aktiviteteve private, siç janë kafenetë, restorantet, studiot etj.”, thekson ai.

Marrë parasysh këtë situatë, e që në vazhdimësi është përmendur edhe kriza e mundshme ekonomike, Kelmendi tregon se qeveria gjermane ka mbështetur sektorin e ekonomisë me mbi 750 miliardë euro.

“Qeveria gjermane miratoi një buxhet gjigand, historik për të mbështetur ekonominë: mbi 750 miliardë euro do të investohen kundër krizës së virusit, që shihet më e rëndë se kriza financiare botërore, e vitit 2008. Sistemi në Gjermani është gjithmonë i përgatitur jo vetëm për këtë situatë, por edhe në raste kat astrofe natyrore që spitalet të kenë një kapacitet 50% më shumë se gjendja normale me shtretër dhe pajisje mjekësore për t’i përballuar të gjitha urgjencat e të prekurve nga COVID-19”, shton ai.

Besnik Kelmendi është një shqiptar i cili prej më shumë se 25 vjetësh jeton në Gjermani. Ai është aktivist dhe sot është një nga zërat më të dëgjuar në forcën politike më të madhe në Gjermani CDU. Si zyrtar në Ministrinë e Brendshme të landit të Rajnës Veriore dhe Vestfalisë (NRW) ai është mjaft aktiv në përfshirjen dhe integrimin e bashkatdhetarëve në këtë vend.