Rritet bilanci i vi ktimave në Turqi: 20 të vd ekur dhe 1015 të lenduar

Ka shkuar në 20 numri i v iktimave, nga tërmeti, që go diti mbrëmjen e djeshme Turqinë, me epiqendër qytetin e Elazig dhe magnitudë 6.8 ballë i shkallës richter. Ndërkohë numri i të lenduarve ka shkuar në 1015 persona.

Përpjekjet janë ende në vazhdim për të shpëtuar 36 persona që besohet të jenë nën rrënoja në zona të ndryshme në Elazığ.

Raportet paraprake thonë se tërmeti zgjati 40 sekonda dhe është ndjerë në disa vende të tjera, përfshirë Irakun, Sirinë dhe Libanin.

Menjëherë pas tërmetit fillestar, krahina u trondit më tej nga të paktën 228 tërmete dhe më i laria ishte një tërmet i madhësisë 5.4.

Kujtojmë që Turqia është veçanërisht e prirur ndaj tërmeteve. Një nga më vdekjeprurësit ishte një magnitudë 7.6 me madhësi që goditi në vitin 1999. Në atë kohë, epiqendra ishte në Golcuk në jug-lindje të Stambollit. Kishte dhjetëra mijëra plagosje dhe vdekje.