Rritet numri i rasteve të reja me COVID-19 nga lloji britanez në Maqedoni

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe sqaroi se vetëm gjatë dy ditëve të fundit nga 20-50 e të infektuarve janë të infektuar me llojin e ri të coronavirusit, ose lloji britanez.

Ai tha se vatra e këtij virusi janë Kavadari, Prilepi dhe qyteti i Ohrit.

Ai shtoi se në këto qytete ka rritje të të hospitalizuarve, por deri tani nuk ka nevojë për masa shtesë.

Filipçe theksoi se vaksinimi po vazhdon dhe se deri tani janë vaksinuar 760 punonjës shëndetësorë./Telegrafi