Rusia po mbyll pjesë të Detit të Zi deri në tetor: Çdo të thotë kjo?

Rusia ka ndaluar trafikun e ushtrisë së huaj dhe të tjerëve nëpër pjesë të Detit të Zi deri në tetor, njoftoi agjencia ruse e lajmeve, e cila provokoi dënimin nga Ukraina dhe Bashkimi Evropian.

Njoftimi erdhi të premten, mes tensioneve midis Moskës dhe Kievit, të cilat janë përshkallëzuar në javët e fundit me luftime midis ushtrisë ukrainase dhe separatistëve pro-rusë në Ukrainën lindore.

Reklame

Rusia ka filluar grumbullimin e trupave pranë pjesëve veriore dhe lindore të kufirit ukrainas, si dhe në gadishullin e Krimesë, të cilën Rusia aneksoi nga Ukraina në 2014. Këtë javë, Rusia mbajti gjithashtu stërvitje detare në Detin e Zi.

“Nga 24 prilli deri më 31 tetor, kalimi nëpër ujërat territoriale të Federatës Ruse për anijet e huaja luftarake dhe anijet e tjera do të pezullohet,” njoftoi Ministria e Mbrojtjes.

Kufizimet do të mbulojnë majën perëndimore të Krimesë, bregdetin jugor nga Sevastopoli në Gurzuf dhe “drejtkëndëshin” e Gadishullit Kerch pranë rezervatit natyror Opuksky.

Një zyrtar i lartë evropian e quajti masën një “zhvillim shumë shqetësues”.

Ndalimi i Rusisë është një shkelje e normave të kalimit detar falas dhe ligjit ndërkombëtar, shtoi ai për AFP.

Ndalimi prek gjithashtu ngushticën Kerch, e cila lidh Detin e Zi dhe Azov dhe që ka një rëndësi të madhe për eksportin e drithërave dhe çelikut nga Ukraina.

Ky kalim ishte skena e konfliktit të vitit 2018, në të cilin Rusia kapi tre anije ukrainase, duke i akuzuar ata për shkeljen e ujërave të saj territoriale.

Deri në vitin 2014, Ukraina ishte e lirë të përdorte këtë fragment së bashku me Rusinë, dhe më pas Moska, pas aneksimit të Krimesë, mori kontrollin e plotë mbi të.

Në kalimin e Kerch është një urë 19 kilometra që lidh Krimesë me Rusinë, të cilën Moska e hapi në 2018. /tesheshi