Shikoni se si evokuohen njerëzit me avion nga Wuhani i prekur me koronavirus

Advertisment

Ndërkohë që shumë shtete po mundohen të nxjerrin nga Wuhani shtetasit e tyre për shkak të koronavirusit, Sri Lanka jep një shembull të mirë në këtë drejtim.

SriLankan Airlines kanë evakuar një grup studentësh nga Wuhani i Kinës. Në këtë operacion evakuimi kanë marrë pjesë pilotët e avionit, si dhe disa vullnetarë.

Reklame

SriLankan Airlines në një deklarate shpreh mirënjohjen e saj të thellë për anëtarët e stafit të saj që vullnetarisht të operonin Fluturimi UL1423, mision që solli përsëri studentët tanë nga Wuhan, Kinë, të Shtunën 1 shkurt 2020.

Misioni me udhëzimin e presidentit, Gotabaya Rajapaksa. Fluturimi UL1423 zbarkoi në Aeroportin Ndërkombëtar Mattala Rajapaksa menjëherë pas agimit pas fluturimit të tij jashtëzakonisht të gjatë të kthimit nga Colombo në Wuhan.

Studentët u dorëzuan në kujdesin e autoriteteve shëndetësore dhe institucioneve të tjera përkatëse, përfshirë forcat e armatosura, për procedurat e nevojshme.

“Kombi ynë gjithmonë është mbështetur në Transportin tonë Kombëtar gjatë kohërave të krizës, qoftë ky një tsunami apo një sulm terrorist, dhe ne jemi krenarë të themi se gjithmonë do të bëjmë detyrën tonë pavarësisht nga sfidat me të cilat do të përballemi”. – tha drejtuesi i SriLankan Airlines.

Përpjekja u mbështet nga një numër të madh të institucioneve qeveritare të Sri Lankas qysh nga ministritë deri te ambasadat.