Shkencëtarët zhbllokojnë misteret e ‘kompjuterit’ më të vjetër në botë

Një pajisje 2,000-vjeçare, e njohur ndryshe si “kompjuteri” më i vjetër në botë është rikrijuar nga shkencëtarët duke u përpjekur të kuptojnë se si funksiononte.

Mekanizmi “Antikythera”, ka hutuar ekspertët që kur u gjet në një anije të mbytur të epokës Romake në Greqi në 1901, shkruan BBC, transmeton IndeksOnline.
Pajisja greke e lashtë greke mendohet se është përdorur për të parashikuar eklipset dhe ngjarje të tjera astronomike, por vetëm një e treta e pajisjes mbijetoi, duke i lënë studiuesit të mendojnë se si funksiononte dhe si dukej.
Pjesa e pasme e mekanizmit u zgjidh nga studimet e hershme, por natyra e sistemit të tij kompleks ingranazhesh në pjesën e përparme ka mbetur një mister.
Shkencëtarët zhbllokojnë misteret e ‘kompjuterit’ më të vjetër në botë

Reklame

Një studim i botuar në raportet Shkencore zbuloi një shfaqje të re të sistemit të ingranazheve që tregonte detajet e tij të hollë dhe pjesët komplekse.
“Dielli, Hëna dhe planetët shfaqen në një turne mbresëlënës të shkëlqimit grek të lashtë,” tha autori kryesor i gazetës, Profesor Tony Freeth.

Shkencëtarët nga “University College London” (UCL), besojnë se ata më në fund kanë thyer enigmën duke përdorur modelimin 3D kompjuterik. Ata kanë rikrijuar të gjithë panelin e përparmë dhe tani shpresojnë të ndërtojnë një kopje në shkallë të plotë të Antikythera duke përdorur materiale moderne.

Mekanizmi është përshkruar si një kalkulator astronomik, si dhe kompjuteri i parë analog në botë./Indeksonline