Shokohet Gjermania, regjistrohen për herë të parë mbi 1100 viktima nga COVID në 24 orë

epa08606854 A view of an information sign leading to COVID-19 medical screening for people returning from risk countries at the international airport in Frankfurt am Main, Germany, 16 August 2020. The German government has made compulsory coronavirus disease (COVID-19) testing for people returning from risk countries amid a rise of infections. Germany has a large list of high-risk countries that is constantly updated and most recently it added several parts of Romania, along with Spain and Bulgaria to it. EPA/RONALD WITTEK

Gjermania është tronditur nga shifrat e vdekjeve në 24 orët e fundit, ku është regjistruar një rekord i zi me 1129 viktima.

Kjo shënon herën e parë që nga nisja e pandemisë, që vendi tejkalon 1 mijë vdekje në ditë nga COVID.

Reklame

Raportimet shqetësuese vinë ndërsa Gjermania ka nisur zyrtarisht fushatën e saj të vaksinimit dhe ka siguruar 30 milionë doza shtesë të vaksinës së Pfizer dhe Biontech, duke thyer kështu paktin europian.

Vendimi u komentua me nota zhgënjimi rreth Europës, dhe polemika për shpërndarjen e padrejtë të dozave, me Gjermaninë që ka siguruar më shumë se shtetet e tjera.