Shpërthime të reja të koronavirusit raportohen në nivel global

Autoritetet shëndetësore në të gjithë botën janë duke u përballur me shpërthime të reja të koronavirusit, duke vënë në pah vështirësinë e vënies nën kontroll të virusit që ka lënë të vdekur 650,000 persona.

Kina ka raportuar për shifrat më të larta prej muajit prill, kur edhe pati vënë virusin nën kontroll. Si përgjigje, zyrtarët Kinë kanë nisur testimet masive në Ksinjang dhe rajonet tjera fqinje.

Edhe shtetet tjera në Evropë janë duke u përballur me rritje shqetësuese të numrit të rasteve, duke përfshirë Spanjën, Francën dhe Gjermaninë.

Spanja është duke tentuar të kontrollojë shkallën e infektimit dhe të marrë masa të reja parandaluese, pasi disa kombe evropiane kanë vënë ndalesa në udhëtime për qytetarët që kthehen në vendet e tyre pas pushimeve të kryera në Spanjë.

Pandemia nuk ka treguar shenja të zvogëlimit as në Shtetet e Bashkuara, territorin e prekur më së keqi në botë nga koronavirusi, meqë deri më tani janë regjistruar mbi 4.2 milionë të infektuar dhe 147,000 vdekje.

Virusi është duke u përhapur aktualisht në Florida, Teksas, Kaliforni dhe Arizona.

Ndërkohë në Ballkan, Serbia dhe Maqedonia e Veriut janë po ashtu duke u përballur me shifra të larta të të prekurve nga sëmundja Covid-19, që shkakton koronavirusi i ri.

Autoritetet shëndetësore në Serbi kanë thënë më 26 korrik se 467 persona kanë rezultuar pozitivë në virus në 24 orët e fundit, duke shënuar rekord të të prekurve prej kur është raportuar për pandeminë në këtë shtet. Sipas tyre edhe tetë persona kanë vdekur përgjatë një dite./ REL