Si ia pa hajrin Katari, bllokadës trevjeçare nga vendet përreth

Tri vjet në një bllokadë, Katari ka ngritur prodhimin e vendit duke lejuar gadishullin e vogël të Gjirit jo vetëm që të kapërcejë sfidat e rrethimit, por edhe rënien e çmimet të naftës dhe një pandemi vdekjeprurëse.

Më 5 qershor 2017, katër shtetet arabe të Arabisë Saudite, Emiratet e Bashkuara Arabe, Bahreini dhe Egjipti i ndërprenë të gjitha lidhjet diplomatike dhe tregtare me Katarin, duke e akuzuar atë për mbështetjen e “terrorizmit” dhe destabilizimin e rajonit – pretendimet që Doha i ka mohuar vazhdimisht.

Reklame

Në ditët dhe javët pas mosmarrëveshjes, anijet e ngarkesave dhe qindra aeroplanë të ngarkuar me ushqim nga Turqia, Irani, Omani, Maroku dhe India hynë në Katar për të siguruar që nuk kishte mungesë kritike të furnizimeve, përcjell Telegrafi.

Meqenëse Katari mbështetej në importet për 90 për qind të ushqimit të tij në atë kohë, ajo duhej të vepronte shpejt për të përballuar efektet e bllokadës.

Ndërsa kriza vazhdoi, Doha rriti në mënyrë dramatike prodhimin e saj të brendshëm të ushqimit dhe zhvilloi lidhje alternative tregtare dhe rrugët e fluturimit.

Dhe kur Katari mund të ketë pësuar humbje të mëdha financiare si rezultat i bllokadës – vlerësuar në 43 miliardë dollarë – vendi madje është bërë dukshëm më i pavarur dhe i gatshëm për sfidat e paraqitura – edhe nga coronavirusi i ri, thonë analistët.

“Bllokada ka përgatitur mirë Katarin për t’u marrë me ndërprerjet e zinxhirit të furnizimit që kemi parë globalisht gjatë krizës COVID-19”, tha Andreas Krieg, asistent profesor i studimeve të mbrojtjes në King’s College London.

“Katari ka arritur shumë më tepër vetë-mjaftueshmëri në të gjithë sektorin e ushqimit dhe bujqësisë, si dhe sektorin e transportit, duke e bërë Katarin më autarkik dhe të pavarur në administrimin e zinxhirëve të furnizimeve”, ka thënë Krieg për Al Jazeera.

“Po ashtu, në sektorin industrial, Katari ka përdorur bllokadën si një mundësi për të diversifikuar dhe zgjeruar prodhimin vendor aty ku është e mundur, gjë që ka rritur rezistencën e saj”.

Qeveria e Katarit vuri në dukje se vendi do të jetë një nga të paktët në botë që do të ketë një tepricë fiskale në vitin 2020.

“Përgjigja jonë ndaj bllokadës ilegale na ka përgatitur për tronditje ekonomike të papritura si pandemia COVID-19”, tha Zyra e Komunikimit Qeveritar.

“Janë marrë mësime gjatë tri viteve të fundit në lidhje me vetëbesimin dhe rezistencën e ekonomisë sonë. Që nga fillimi i bllokadës, ne kemi përshpejtuar nisma për të diversifikuar ekonominë tonë dhe për të zvogëluar besimin tonë në importe. Si rezultat, ekonomia e Katarit është të pajisur mirë për t’i bërë ballë presioneve të jashtme dhe kapitalizojë mundësi të reja”.

Siguria ushqimore

Përpara bllokadës, Katari mbështetej kryesisht në importet e produkteve të qumështit nga Arabia Saudite me 400 ton qumësht dhe kos të sjellë çdo ditë.

Por brenda disa muajsh nga bllokada, Katari ngriti skema të ndryshme të qëndrueshme, shkruan Al Jazeera, përcjell Telegrafi.

Vendi importoi mijëra lopë nga Evropa dhe SHBA dhe ngriti fermën e saj të parë lokale të qumështit dhe mishit, Baladna.

Kjo lejoi që shteti i Gjirit të bëhej përfundimisht më i vetë-mjaftueshëm me ushqim dhe madje të shkonte drejt eksportimit të produkteve të qumështit.

Për të forcuar furnizimet e saj ushqimore, shumë kompani vendase punuan me dhjetëra ferma për të siguruar fruta dhe perime të freskëta në supermarkete.

Lëvizjet për të forcuar sigurinë ushqimore të Katarit rezultuan gjithnjë e më të vlefshme në mesin e pandemisë coronavirus.

Magazina të mëdha që ishin mbushur me elementë kyç, përfshirë orizin, vajin dhe sheqerin, si përgjigje ndaj bllokadës, siguruan që raftet e supermarketeve të mbeten të plota gjatë pikut të javëve të pandemisë, ndërsa furnizimet themelore u varfëruan në shumë vende të botës.

Nasser Al Khalaf, drejtori i Përgjithshëm i Ndërmarrjes së Bujqësisë Agrico, tha që teknologjia vendase luajti një rol të madh në transformim.

“Tri vjet më parë, prodhimi vendor i frutave dhe perimeve nuk kaloi 10 për qind. Sot ne jemi pothuajse 30 për qind. Meqenëse teknologjia dhe njohuritë janë në dispozicion në vend, atëherë nuk ka asgjë për të na ndaluar të arrijmë objektivat tona”, citohet të ketë thënë ai.

Katari arriti vendin e parë për sigurinë e ushqimit në Lindjen e Mesme dhe është renditur në vendin e 13-të globalisht në Indeksin e fundit Global të Sigurisë Ushqimore të përpiluar nga Njësia e Inteligjencës Ekonomiste.

Në vitin 2019, Fondi Monetar Ndërkombëtar tha që ekonomia e Katarit kishte dëshmuar se mund ta merr veten shpejt mes bllokadës dhe tronditjeve nga rënia e çmimeve të hidrokarbureve 2014-16.

Sipas Krieg, Katari ka të ngjarë ta bëjë këtë përsëri, edhe pse bota pa çmimet e saj më të ulëta të energjisë në prill.

“COVID-19 do të ketë një ndikim të jashtëzakonshëm në shumicën e vendeve në botë, veçanërisht shtetet me të ardhura nga hidrokarburet në Gji. Megjithatë, Katari do të kalojë shumë më mirë sesa shumica e fqinjëve të tij për shkak të një fondi të tij të pasurisë sovrane që do të duhet të pompojë para në ekonomi”, tha ai.

Rrugë të reja, përfshirë edhe ato tregtare

Më pak se gjashtë muaj pas bllokadës, Katari përuroi Portin Hamad – me siguri më i madhi në Lindjen e Mesme.

Porti luajti një rol kryesor në sigurimin e rrugëve të reja detare dhe sigurimin e furnizimeve dhe mallrat bazë ishin vënë në dispozicion.

Ndërsa Qatar Airways, transportuesi kombëtar i vendit, fillimisht pësoi një humbje të konsiderueshme në vitin 2017 pasi humbi qasjen në 18 qytete në katër vendet bllokuese, të ardhurat e saj financiare vjetore janë rritur në mënyrë të vazhdueshme që nga ajo kohë.

Katari gjithashtu thelloi marrëdhëniet e saj tregtare me aleatët rajonalë, përkatësisht Turqinë dhe Iranin, përcjell Telegrafi.

“Bllokada e detyroi Dohën të kthehej kah vendet e tjera për të anashkaluar ndikimin e bllokimit. Për rrjedhojë, Katari është shumë më afër Turqisë dhe Iranit si rezultat i presioneve të bllokut Saudi-Emirate”, tha Giorgio Cafiero, themeluesi i Gulf State Analytics.

Ndërprerja e rrugëve të furnizimit nëpër vendet bllokuese e bëri Iranin një burim parësor për ushqimin, ujin dhe ilaçet.

Si rezultat, bilanci tregtar midis dy vendeve u rrit në mënyrë dramatike, duke arritur në 2 miliardë dollarë midis 2017 dhe 2018.

Që nga bllokada, Katari ka zbatuar gjithashtu një marrëveshje ushtarake me Turqinë, e nënshkruar së pari në 2014, duke lejuar zgjerimin e pranisë ushtarake të Ankarasë në Katar.

Artet dhe kultura

Përveç ushqimit dhe tregtisë, projekte ambicioze të reja të artit dhe kulturës janë shfaqur në Katar gjatë tri viteve të fundit ndërsa përgatitet për Kupën Botërore FIFA në 2022.

Në vitin 2019, Katar hapi Muzeun e saj Kombëtar, një projekt që kushtoi 500 milionë dollarë, duke treguar kulturën dhe historinë kombëtare, si dhe jetën e egër dhe arritjet shkencore në një ekran futuristik.

Katari gjithashtu harxhoi miliarda dollarë gjatë viteve të fundit duke mbledhur artin me famë botërore për të treguar në muzetë e tij të artit.

Veç këtyre, ‘zemërimi atdhetar’ mes gati 2.7 milionë banorëve të Katarit gjithashtu ishte në rritje gjatë tri viteve të fundit, me flamuj të Katarit dhe portrete të stilizuara të Emir Sheikh Tamim bin Hamad Al Thani të shfaqur në rrokaqiejt në të gjithë kryeqytetin.