Si të kontrolloni varësinë ndaj ushqimit dhe të humbni peshë?

Ka disa hormone në trupin tonë që, siç vërtetohet nga shkencëtarët, janë përgjegjës për varësitë. Varësia ndaj ushqimit çon në trashje, por në çrregullime të caktuara mendore, si ngrënia e tepërt dhe madje edhe depresioni.

Zëvendësoni ushqimet e përpunuara dhe ëmbëlsirat me ushqime që kanë vlera ushqimore.
Shumë studiues thonë se produktet që përmbajnë nivele të larta sheqeri, ëmbëlsues artificialë dhe yndyrna shkaktojnë varësi, duke shkaktuar reaksione kimike në trup. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të blini produkte më të shëndetshme.

Reklame

Kontrolloni porcionet tuaja
Nëse nuk mund të përjashtoni plotësisht ushqimin jo të shëndetshëm nga menyja juaj, nutricionistët thonë se ju mund të zvogëloni varësinë tuaj ndaj tij duke ngrënë vetëm një sasi të caktuar të tij. Për shembull, nëse doni të hani patate të skuqura, blini paketën më të vogël, një herë në javë.

Ndryshoni zakonet tuaja shoqërore
Ndryshimi i rutinës suaj të përditshme mund të jetë një ndihmë e shkëlqyeshme për të hequr qafe zakonet tuaja të pakëndshme ushqimore. Mundohuni të kaloni më shumë kohë duke u përfshirë në aktivitete që nuk përfshijnë ngrënie. Për shembull, në vend që të dilni me miqtë për darkë, mund të shkoni në palestër apo të shikoni një film.

Kushtoni vëmendje ngrënies emocionale
Ngrënia emocionale shoqërohet më së shumti me zgjedhje jo të shëndetshme të ushqimit si karamele, pasta dhe pica, etj. Mund ta shmangni këtë duke gjetur mënyra të shëndetshme për të përballuar stresin. Meditimi, joga, stërvitja, biseda me një mik, dhe madje leximi dhe shikimi i serive televizive, nëse bëhet rregullisht, mund të ju ndihmojë shumë për të ulur stresin tuaj dhe të humbni peshë.

Shmangni kafeinën
Kafeina, duke qenë një stimuluese, mund të shqetësojë shumë pushimin tuaj të nevojshëm. Për më tepër, siç tregon studimi, ekziston një lidhje midis mungesës së gjumit dhe shtimit të peshës. Kështu që ulja e konsumit tuaj të kafeinës mund të ju ndihmojë ndjeshëm të humbni peshë.
/ndryshe/