Sllovenia e vendos Zvicrën në listën e karantinës

epa08423241 (FILE) - A view of the closed border crossing of Monrupino, between Slovenia and Italy, 12 March 2020 (reissued 15 may 2020). The Slovenian government on late 14 May called an end to the coronavirus pandemic within the country. According to media reports, Slovenian Prime Minister Janez Jansa told parliament that the country currently has 'the best epidemiologic picture in Europe'. EPA/MICOL BRUSAFERRO
Advertisment

Sllovenia e ka vendosur sot Zvicrën në të ashtuquajturën “Listë të verdhë”, shkruan srf.ch.

Kjo nënkupton një karantinë të detyrueshme prej 14 ditësh për të gjithë njerëzit që hyjnë në Slloveni dhe kanë qenë në Zvicër, transmeton albinfo.ch. Kjo nuk vlen për shtetasit sllovenë dhe për personat me leje qëndrimi të përhershëm në Slloveni

Reklame

Sllovenia po e merr këtë vendim në bazë të analizave të ekspertëve në lidhje me situatën në Zvicër, ka njoftuar Ambasada e Sllovenisë në Zvicër në një tweet.

Norvegjia tashmë ka marrë vendim për ta vendosur Zvicrën në listën e kuqe. Kjo po ashtu do nënkupton hyrjen në karantinë të detyrueshme dhjetë ditore për të gjithë udhëtarët që hyjnë në vendin skandinav nga Zvicra.