Sot dhe nesër pritet të merren vendime të rëndësishme nga UEFA, gjithçka që duhet të dini

Gjatë dy ditëve diskutimi në videokonferencë, komiteti, i kryesuar nga presidenti i UEFA-s Aleksander Čeferin, do të analizojë situatën aktuale pasi futbolli në nivele evropiane dhe vendase vazhdon të përballet me ndikimin e pandemisë COVID-19, përcjell lajmi.net.

Në këtë mbledhje dyditore do të vendoset edhe sa i përket Ligës së Kombeve, aty ku Kosova përballet me Maqedoninë e Veriut në kuadër të play-off.

Reklame

Garat e UEFA-s në pritje

Që kur koronavirusi filloi të përhapet në Evropë në fillim të këtij viti, të gjitha garat për meshkuj dhe femra të UEFA-s për klubet dhe ekipet kombëtare kanë mbetur në pritje deri në njoftimin e mëtejshëm.

Me shëndetin dhe sigurinë e njerëzve, UEFA veproi në përputhje me masat dhe rekomandimet kombëtare të bëra nga Organizata Botërore e Shëndetit, si dhe në konsultim të ngushtë me 55 shoqatat e saj anëtare dhe akterët e tjerë të rëndësishëm të futbollit – klubet, ligat dhe organet e lojtarëve.

Përgatitjet për të mbajtur ndeshjet

Tani, ndërsa autoritetet kombëtare lehtësojnë kushtet e bllokimit për të ngadalësuar përhapjen e COVID-19, garat vendase të futbollit po fillojnë përsëri në disa vende evropiane. Nga ana tjetër, organi drejtues i futbollit evropian po zhvendoset në një pozicion ku synon të jetë plotësisht i përgatitur për të ofruar ndeshje në garat e veta kurdo dhe kudo që ato zhvillohen – për të përfunduar sezonin 2019/20 dhe fillimin e sezonit 2020/21.

Kompeticionet e klubeve

Takimi i Komitetit Ekzekutiv të kësaj jave do të diskutojë se si mund të përfundojë sezoni 2019/20 në garat kryesore të klubeve UEFA – UEFA Liga e Kampionëve, UEFA Liga e Evropës, UEFA Liga e Kampionëve të femrave, UEFA Liga e të Rinjve dhe UEFA Liga e Kampionëve e futsallit – të gjitha këto arritën në fazat e nokautit kur u ndalën nga kriza e COVID.