Sot numër rekord të infektuarve me COVID dhe 6 vi ktima

Advertisment

Ministria e Shëndetësisë sot raportoi për 6 pacientë të vd ekur dhe 225 të infektuar me koronavirusin e ri brenda 24 orëve.

Rastet e reja të të infektuarve dalin pas testimit të 1 694 mostrave.

Reklame

Rastet e reja janë regjistruar në Shkup 96, Kumanovë 8, Shtip 7, Prilep 8, Tetovë 15, Strugë 3, Veles 5, Manastir 8, Ohër 2, Kavadar 6, Gostivar 2, Gjevgjeli 1,
Strumicë 11, Kriva Pallankë 7, Radovish 1, Koçani 17, Pehçevë 1, Berovë 10, Valandovë 3, Vinicë 1, Delçevë 2, Kratovë 1, Shën Nikollë 6, Kërçovë 4.

Gjashtë pacientë me Covid-19 kanë ndërruar jetë në kushte spitalore. Tre vi ktima janë nga Shkupi (63, 71 dhe 83 vjeçar), një nga Prilepi (78 vjeçar), një në Tetovë (63 vjeçar) dhe një në nga Manastiri (59 vjeçar).

Instituti i Shëndetit Publik brenda 24 orëve ka regjistruar 96 pacientë të shëruar.

Sipas të dhënave të fundit, numri i personave të vdekur me sëmundjen Covid-19 ka arritur në 749.

Që nga fillimi i pandemisë, në vendin tonë me Covid-19 jani diagnostikuar gjithsej 18,363 persona.

Prej tyre, 15,164 pacientë janë shëruar.

Ndërkaq, numri i rasteve aktive është 2,450.