Spanja bëhet vendi i parë në Europë që regjistron 1 milion raste me COVID

Advertisment

Gjashtë javë pasi u bë vendi i parë i Evropës Perëndimore që regjistroi 500 000 raste me koronavirus, Spanja është bërë e para që regjistroi një milion,

pasi raportoi gjithsej 1,005,295 infeksione deri të mërkurën në mbrëmje.

Reklame

Ajo gjithashtu ka regjistruar 575 vi ktima gjatë javës së kaluar, duke e çuar numrin zyrtar të vd ekjeve nga Covid në 34,366.

Ky rekord negativ vjen teksa qeveria Spanjolle parashikon një shtetrrethim por nga ana tjetër konfliktet politike mes qendrës dhe rajoneve kërcënojnë të rrezikojnë përpjekjet e vendit për të zbutur valën e dytë të pandemisë./ Opinion.al