Spanja gjunjëzohet nga koronavirusi, 1,500 raste të reja në 24 orët e fundit

Ministria e shëndetësisë në Spanjë deklaroi se janë regjistruar 1,500 raste të tjera me koronavirus në 24 orët e fundit.

Nga këto 1,000 raste janë në kryeqytetin Madrid.

Numri i përgjithshëm i të infektuarve në Spanjë tani është 5,945.

Numri i të vd ekurve është 140, ndërsa 517 njerëz janë shëruar.

Ditën e djeshme kryeministri spanjoll Pedro Sançez shpalli gjendjen e jashtëzakonshme për 15 ditë.

Gjendja e jashtëzakonshme kufizon lëvizjet e njerëzve, mbylljen e shkollave dhe aktiviteteve publike.

Tregu i aksioneve në Spanjë pati një ulje me 20% në javën e kaluar./Ora News