Spasovski: Kam ofruar që dikush tjetër ta drejtojë MPB-në

Oliver Spasovski, njëri nga të paktët ministra që mbeti në Qeverinë e re të Dimitar Kovaçevskit nga radhët e LSDM-së, në emisionin “Studio 10” në TV24, tha se i ka ofruar një tjetër njeriu që të vijë në pozitën e tij drejtuese në MPB.

“Kemi pasur disa takime me Kovaçevskin në të cilat kemi diskutuar për këtë temë. Kam ofruar që të gjej një person tjetër që do ta drejtojë MPB-në”, tha Spasovski, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Reklame

Ai tha se në mandatin e tij është reformuar edhe Agjencia e Sigurisë Kombëtare dhe se nuk ka pasur më përgjime të qytetarëve.

Spasovski gjithashtu tha se aktualisht po përgatitej të instalonte kamerat e trupit tek oficerët e policisë, përfshirë ato në pikat kufitare.

“Ka një procedurë të veçantë dhe e gjithë ajo ngjarje dhe kontroll regjistrohet me kamerën trupore nga e cila drejtpërdrejt nxirret i gjithë materiali në softuer të veçantë që kontrollohet nga i moshuari”, tha Spasovski.

Ndryshe, mbrëmë vonë Kuvendi me 62 vota “pro” dhe 46 “kundër” votoi për qeverinë e re.