Spiegel: Vuçiq ka një mbrojtës në BE

Advertisment

“Kohët e fundit, Presidenti serb Aleksandar Vucic shpalli një fitore triumfuese,” shkroi revista Spiegel në numrin e saj të fundit: “Në zgjedhjet parlamentare në fund të qershorit, Partia e tij Progresive Serbe (SNS) e krahut të djathtë, konservator të krahut të djathtë, fitoi tre të katërtat e vendeve.
Por gëzimi i Vuçiqit për rezultatin fantastik nuk zgjati shumë “.
“Sepse, që nga zgjedhjet, Serbia nuk është qetësuar. Në fillim të korrikut, pati ditë protestash në të cilat pati njëfarë dhune. Arsyeja ishte një rritje drastike e numrit të të infektuarve me kurorë dhe menaxhimi i dobët i krizave presidenciale dhe qeveritare. protestuan kundër politikës së dobët të shëndetit të qeverisë dhe kërkuan dorëheqjen e Shtabit të Krizave të Kurorës, “raporton DW.

“Në të njëjtën kohë, media zbuloi detaje të aferizmit të tregtisë së armëve me Armeninë, të cilat treguan të gjitha dimensionet e korrupsionit dhe krimit të organizuar në politikën e brendshme dhe i sollën Serbisë një konflikt diplomatik me Azerbajxhanin. Këtij duhet t’i shtohet indinjatës së publikut për zgjedhjet: gjatë fushatës zgjedhore pati shkelje të mëdha të rregullave dhe përpjekjeve për të falsifikuar, dhe pothuajse të gjitha partitë e opozitës bojkotuan zgjedhjet sidoqoftë. ”

Reklame

“Aleksandar Vucic dëshiron pushtetin”
“Në atë situatë të ndërlikuar për të, Presidenti Vuçiq gjithashtu filloi të sulmojë mbetjet e lirive në Serbi. Që nga fundi i korrikut, autoritetet serbe kanë hetuar pothuajse 40 organizata joqeveritare dhe media të pavarura, si dhe rreth njëzet individë nën dyshimin e pastrimit të parave. dhe lidhje të mundshme me terrorizmin. Akuza specifike ndaj të pandehurve – jo të listuara “.

“Midis tyre janë dy organizatat më të rëndësishme joqeveritare – Komiteti i Helsinkit në Serbi dhe Qendra e Beogradit për të Drejtat e Njeriut, si dhe rrjetet gazetareske hetimore Byrne, Cins, dhe Crick, të cilat kanë zbuluar skandale të shumta të regjimit të Vuçiqit në lidhje me korrupsionin dhe shpërdorimin e pushtetit”.

“Aleksandar Vuçiq është një njeri i etur për pushtet, me një etje të pangopshme për një fuqi dhe kontroll edhe më të madh”, thotë shkencëtari politik Vjenez dhe specialisti i Ballkanit Perëndimor Vedran Džihić për prejardhjen e këtyre hetimeve: “Ai ka një kohë të vështirë që i reziston çdo kritike. ata ndjekin skenarin e autokratëve të tjerë si Putin, Erdogan apo Orban “.

E kaluara e luftës
“Vuçiqi ishte Ministri i Informacionit gjatë diktatorit Slobodan Milošević, dhe në 1995, në parlamentin në Beograd, pikërisht në ditët e gjenocidit në Srebrenica, ai kërcënoi se” njëqind muslimanë do të vriteshin për një serb të vdekur “. Sidoqoftë, më shumë se një dekadë më parë, ai bëri një kthesë elektorale-taktike drejt pozicioneve më të moderuara. Si president, Vuçiç ka vetëm fuqi të vogla. Por, në të vërtetë, ai sundon Serbinë për një kohë të pacaktuar. Fuqia e tij forcohet nga fakti se partitë opozitare serbe janë të fragmentuara, kryesisht nuk kanë besueshmëri, dhe pjesërisht po përpiqen të kapërcejnë Vuçiq – në të djathtë “.

“Kërcënimi i vërtetë për presidentin serb është rrjeti i gazetarëve që janë aktualisht nën hetim. Publikimet e tyre gjithmonë kanë inatosur shoqërinë dhe kanë mobilizuar njerëzit për të demonstruar. Nuk ka pasur asnjë kritikë publike për hetimin nga BE apo Berlini diplomatik, i cili është veçanërisht aktiv në Ballkanin Perëndimor. “Gjëja më e rëndësishme për Brukselin dhe Berlinin nuk është të humbasësh Serbinë si partner në zgjidhjen e konfliktit në Kosovë.”

Mbështetje nga Hungaria
“Duhet shtuar se presidenti serb në BE ka mbështetjen e hapur të partisë së Orbanit Fidesz; ajo parti dhe SNS e Vuçiqit janë anëtare të PPE. Kryeministri hungarez është një nga avokatët më të zjarrtë të pranimit të shpejtë të Serbisë në BE. Orban shpreson se kjo do të forcojë kundërpeshën iliberale ndaj Brukselit. .

“Projekti i aleancës iliberale evropiane është në thelb kundër BE-së dhe demokracisë,” thotë shkencëtari politik Vedran Dzihic. “Prandaj, duhet të jetë e qartë se taktikat dhe trajtimi pragmatik i autokratëve të rinj nuk do t’i zbeh ato dhe i kthejnë ato në demokraci”.

“Në një periudhë më të shkurtër ose më të gjatë, BE-ja do të duhet të bashkohet me forcat çliruese dhe demokratike në Serbi,” thotë Dzihic, “ose ajo do të humbasë një legjitimitet.”

“Në ndërkohë, Vuçiq njoftoi se katër ministra të qeverisë aktuale janë duke u hetuar për pastrim parash. Ai nuk emërtoi emra. Një prej tyre duhet të jetë Ministrja e Financave Siniša Mali, e cila simbolikisht përfaqëson korrupsionin në Serbi. Mali është i përfshirë, ndër të tjera. një aferë për një projekt të madh të pasurive të patundshme në Beograd me një miliard, dhe zotëron 24 apartamente luksoze në brigjet e Detit të Zi, origjina e të cilit ai nuk mund të shpjegojë. Kjo deri më tani nuk kishte pasoja politike për të, “shkruan Spiegel.